Toruń: Rozpoczyna się gruntowna modernizacja dworca Głównego

inforail
14.02.2014 14:06

Rozpoczyna się gruntowna modernizacja dworca kolejowego Toruń Główny, będąca jedną z inwestycji grupy BiT City. Koszt przedsięwzięcia, którego zakończenie przewidziano na lipiec przyszłego roku, to 43,5 miliona złotych. Wartość całego BiT City, koordynowanej przez samorząd województwa budowy spójnego systemu komunikacyjnego aglomeracji bydgosko-toruńskiej, to blisko miliard złotych.
Zaniedbany i stanowiący dziś wątpliwą raczej wizytówkę miasta 140-letni obiekt zyska eleganckie elewacje i nowoczesne rozwiązania wnętrz oraz infrastruktury dworcowej. Zniknie przejęcie przez tory, tunel zostanie przedłużony do ulicy Podgórskiej, pojawią się windy i schody ruchome, a także kawiarnia i restauracja. Inwestorem jest samorząd Toruń, który przejął dworzec od PKP SA.
Także inne przedsięwzięcia z grypy BiT City wchodzą w decydującą fazę. Dobiega końca rewitalizacja linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń, trwa budowa linii tramwajowej łączącej bydgoską dzielnice Fordon z centrum miasta, marszałkowska administracja przygotowuje pierwszy wniosek o płatność ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotyczący zakupu taboru kolejowego, przygotowywane jest postępowanie przetargowe na wdrożenie systemu biletu metropolitalnego. W Bydgoszczy dworce i przystanki kolejowe, praktycznie wszystkie miejsca w których zatrzymują się przejeżdżające przez miasto pociągi, uzyskają nowoczesny i europejski wygląd. Pierwszą zakończoną inwestycją w BiT City jest otwarty jesienią 2013 wiadukt w Solcu Kujawskim na modernizowanej linii Bydgoszcz-Toruń (nr 18).
BiT City – przyszły komunikacyjny krwiobieg aglomeracji bydgosko-toruńskiej, projekt wizjonerski i unikatowy w skali kraju –to koordynowane przez samorząd województwa kompleksowe przedsięwzięcie dotyczące komunikacyjnego zintegrowania obu stolic województwa, łączące szybką kolej i powiązane ze sobą systemy komunikacji publicznej obu miast. Obejmuje wiele związanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji –od rewitalizacji linii kolejowej i budowy linii tramwajowej, poprzez zakup nowoczesnego taboru i budowę platform przesiadkowych, po jeden wspólny bilet metropolitalny na pociąg i środki komunikacji publicznej. Ze względu na spory zakres zamierzeń, zostało podzielone na sześć odrębnych pakietów inwestycyjnych. Całość zostanie zakończona w połowie 2015 roku.