Technologia SiC od MEDCOM ? do ezt-ów
Trwają targi HannoverMesse 2017 zaliczane do najważniejszych wydarzeń w branży przemysłowej naświecie. Dla MEDCOM to już czwarta edycja targów, w której bierze udział.
Tym razem polski producent urządzeń energoelektronicznychdużych mocy prezentuje międzynarodowej publiczności własne ładowarki doautobusów elektrycznych oraz produkty dla transportu publicznego wykonane wtechnologii SiC.
Hannover Messe to dlanas przede wszystkim okazja do promocji naszych autorskich rozwiązań na areniemiędzynarodowej oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Zależynam także na rynku niemieckim, który jest na pewno bardzo trudny ikonkurencyjny, ale z roku na rok staje się coraz bardziej otwarty na współpracęz firmami zagranicznymi. Tę szansę chcemy wykorzystać, a tegoroczna edycjatargów, których krajem partnerskim jest Polska, jest do tego najlepszą okazją,bo wiąże się z dużym wsparciem promocyjnym. Nasza oferta napędów do autobusówelektrycznych i ładowarek spotkała się z dużym zainteresowaniem m.in.przewoźników niemieckich, a także krajów związkowych, w tym Rządu orazMinisterstwa Gospodarki i Energii Brandenburgii i już planujemy kolejnespotkania – mówi Piotr Wroński, wiceprezes zarządu MEDCOM.
MEDCOM jest jużaktywny na rynku niemieckim. Od lat współpracujemy z największymi światowymiproducentami pojazdów szynowych, w tym z firmą Siemens, której jesteśmycertyfikowanym dostawcą. Staramy się również o uzyskanie statusucertyfikowanego dostawcy podzespołów energoelektronicznych (przetwornicstatycznych, falowników trakcyjnych, ładowarek) dla Deutsche Bahn i mamynadzieję, że z roku na rok nasza pozycja w Niemczech będzie coraz silniejsza– dodaje Joanna Nichthauser, MEDCOM.
W systemy napędowe polskiego producenta wyposażone zostałym.in. autobusy elektryczne Solaris zakupione przez Hanower, Hamburg, Drezno iOberhausen. MEDCOM dostarcza także własne rozwiązania do spalinowych zespołówtrakcyjnych serii Link (DMU) produkowanych przez firmę PESA dla niemieckichprzewoźników kolejowych, a także przetwornice do tramwajów w Bonn,modernizowanych przez przewoźnika SWB.
W kolejnych latach MEDCOM będzie się koncentrował wNiemczech głównie na projektach związanych z modernizacją pojazdów szynowych, wtym zwłaszcza tramwajów a także zacieśnianiu współpracy z lokalnymi operatoramitransportu miejskiego. Polski producent jest również zainteresowany sprzedażąniemieckim miastom własnych ładowarek do autobusów elektrycznych orazinteligentnych systemów zarządzania grupą ładowarek, przeznaczonych do dużychzajezdni autobusowych.
Technologia SiC zPolski
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
MEDCOM jest jedyną na świecie polską firmą specjalizującąsię w rozwiązaniach bazujących na technologii SiC i należy do nielicznychprzedsiębiorstw na świecie propagujących jej rozwój. Pierwszy produkt oparty okomponenty wykonane z węglika krzemu MEDCOM zaprezentował już w 2014 r. Była toprzetwornica statyczna PSM-35 SiC. W 2016 roku w ofercie MEDCOM pojawił się z koleifalownik trakcyjny zintegrowany z przetwornicą pomocniczą dla autobusówelektrycznych (FT-160-600 / PSM-42), w całości wykonany w technologii węglikakrzemu (full SiC). I to on jest właśnie prezentowany na Hannover Messe 2017.
Aktualnie polski producent pracuje nad kolejnym produktem wSiC ? wielosystemowym układem napędowym i zasilania przeznaczonym doelektrycznych zespołów trakcyjnych (ezt). Urządzenie ma być gotowe za 3 lata ibędzie mogło pracować w różnych sieciach trakcyjnych i standardach napięciowych? przy napięciu 3 000 V DC stosowanym w Polsce lub 25 kV 50 Hz, które jeststandardem w takich krajach jak chociażby Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś,a także na Bałkanach.
Dzięki modułom SiCmożemy uzyskać parametry nieosiągalne dla tradycyjnych półprzewodnikówkrzemowych, a węglik krzemu to technologia przyszłości i kolejny krok ewolucjitechnicznej w projektowaniu innowacyjnych urządzeń energoelektronicznych dlatransportu publicznego ? nie tylko dla kolei, ale także metra, tramwajów i autobusówelektrycznych. Chcemy, aby to właśnie polski przemysł i polskie firmy były wtej dziedzinie liderami ? mówi Joanna Nichthauser, MEDCOM.
„