Szolnok: Ruszyły zakłady produkcji składów Flirt
W odległym o 100 km od Budapesztu, będącym jednym z najważniejszych węzłów kolejowych Węgier i liczącym 86.331 mieszkańców miejscowości Solnok (Szolnok), ruszyła produkcja składów elektrycznych Flirt szwajcarskiego Stadler Busnang AG. W uroczystości oddania nowopowstałego zakładu udział wziął prezes –dyrektor generalny Stadlera, a zarazem większościowy właściciel firmy Peter Spuhler, oraz minister do spraw społecznych Péter Kiss i burmistrz Solnoku Ferenc Szalay.
Zakłady Produkcji Taboru Kolejowego Stadler A.G. w Szolnok będą samodzielnie uczestniczyć w międzynarodowych przetargach. Ponieważ w międzyczasie znacznie wzrósł popyt na Flirty, dotychczas planowana produkcja zostanie znacznie rozszerzona i nie tylko produkować tu będą pudła wagonów, ale montowane będą całe składy. Nowy zakład stworzył miejsca pracy dla dwustu osób i produkować będzie 200 pudeł rocznie. Razem ze sprzedanymi MÁV 60-oma składami, Stadler na całym świecie sprzedał 515 Flirtów. Stadler w pierwszych dniach marca zdobył ostatnie zezwolenia konieczne do uruchomienia produkcji. Obecna moc przerobowa to 60 pudeł wagonów rocznie.
Wartość pierwszej, zakończonej już fazy budowy zakładów w Solnok wynosi 5 miliardów forintów, co do końca roku uzupełnione zostanie kolejnymi 5 miliardami po przekazaniu hali spawania CNC. W przyszłym roku zostaną zbudowane montażownie końcowe. Jak podkreślił Peter Spuhler, wraz ze swoimi zakładami w węgierskim Szolnok i w polskich Siedlcach, stworzyli bardzo poważną bazę wytwórczą w Europie Środkowo-Wschodniej.
Budowa zakładów Stadlera w Szolnok rozpoczęła się latem 2008 r. Nowa fabryka włączyła się do produkcji zakupionych w 2007 przez MÁV 30 składów Flirt, z których 7 na pewno powstanie już w Szolnok. Ostatnie egzemplarze drugiej partii 30 składów Flirt pojawią się na węgierskich liniach kolejowych w 2010 r. Według stwierdzenia ministra Pétera Kiss, inwestycja w Szolnok powstała jako doborowy wzorzec dla innych, w jaki sposób należy stwarzać niezależne od polityki inwestycje, które przynoszą nowe miejsca pracy. Miasto za symboliczną złotówkę przekazało Stadlerowi tereny, ponieważ dzięki temu w mieście powstaną nowe miejsca pracy.