Szczecin: Podpisanie umowy na realizację przewozów pasażerskich z PKP PR
Umowa na realizację w tym roku w Województwie Zachodniopomorskim regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich została podpisana w piątek, 6 lutego br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Podpisy pod dokumentem złożyli: ze strony Samorządu Województwa – marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko i wicemarszałek województwa Jan Krawczuk;stronę spółki PKP Przewozy Regionalne reprezentowali – członek Zarządu PKP PR, dyrektor handlowy Robert Nowakowski oraz pełnomocnik Zarządu ds. Współpracy z Klientami Kluczowymi Ryszard Cebulski.
Umowa ze spółką PKP PR o świadczenie usług publicznych w zakresie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w Województwie Zachodniopomorskim obejmuje okres od 14 grudnia 2008 do 12 grudnia 2009 r. Jest to już trzecia i zarazem ostatnia umowa roczna, zawarta w ramach umowy ramowej, wiążącej województwo ze spółką PKP Przewozy Regionalne w latach 2007 –2009.
Jak informuje Wydział Infrastruktury i Transportu UM WZ, umowa roczna przewiduje w ramach rozkładu jazdy 2008/2009 wykonanie pracy eksploatacyjnej w wielkości 5,839 mln pkm (pociągokilometrów), co stanowi wzrost względem wielkości tej pracy w rozkładzie jazdy 2007/2008 o około 0,200 mln pkm, czyli blisko 3,5%. W ramach umowy przewoźnik uruchamiać będzie na obszarze województwa 240 pociągów regionalnych. W trakcie trwających ponad trzy miesiące negocjacji z przewoźnikiem ustalono, że otrzyma on dofinansowanie na pokrycie deficytu powstałego wskutek wykonywanej działalności w wysokości 45 623 720 zł, co stanowi wzrost o 12,1% względem kwoty przyznanej przewoźnikowi w ramach poprzedniej umowy. Odpowiada to dofinansowaniu 1 pkm pracy eksploatacyjnej w wysokości 7,81 zł. Do rozkładu jazdy 2008/2009 wprowadzono niewielkie zmiany, których celem jest poprawa oferty przewozowej. Dostosowują one zakres realizowanej pracy eksploatacyjnej oraz godziny i terminy kursowania pociągów do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Wygenerowany przez nie ogólny wzrost kosztów został w części zrekompensowany przez oszczędności uzyskane m.in. w wyniku ograniczenia kursowania niektórych pociągów w dni świąteczne (kiedy wykazują minimalną frekwencję podróżnych) czy też np. likwidację postojów na przystankach sporadycznie wykorzystywanych przez podróżnych (generują stałe dodatkowe koszty z tytułu zatrzymania pociągu –badana jest możliwość wdrożenia przystanków „na żądanie”). Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na wnioski samorządów lokalnych, dyrektorów szkół oraz mieszkańców województwa, poprzedzone analizami opartymi na danych statystycznych z uruchamianych pociągów. Wpływające wnioski np. o przywrócenie postojów są wnikliwie analizowane pod kątem ilości korzystających pasażerów oraz dostępności innych przewoźników. W uzasadnionych przypadkach wprowadzane będą poprawki do rozkładu jazdy pociągów. Warto podkreślić, że praca eksploatacyjna, która zrealizowana zostanie na terenie Województwa Zachodniopomorskiego w roku 2009 jest o 43% większa względem roku 2006. Pozwala to rokować, że dzięki temu z kolejowych przewozów regionalnych skorzysta ponad 8 mln osób. Coraz bardziej odczuwalna staje się potrzeba zmiany jakości podróżowania kolejami regionalnymi. W tym celu, z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej, dokonane zostaną zakupy pierwszych kilkunastu nowoczesnych szynobusów. Rozpoczęta została procedura realizacji zamówienia publicznego pn. Studium wykonalności projektu inwestycyjnego „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów regionalnych”finansowanego ze środków Unii Europejskiej zawartych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 –2013”. Pozwoli ona jeszcze w tym roku ogłosić i rozstrzygnąć główny przetarg na dostawę taboru kolejowego dla regionalnych przewozów pasażerskich.