Sygnały dźwiękowe uciążliwe dla mieszkańców

inforail
25.01.2018 10:20

Z apelem o poparciestarań, mających na celu wyeliminowanie problemu hałasu, wynikającego zużywania przez pociągi sygnałów dźwiękowych na terenach zabudowy mieszkaniowej,zwrócili się do mnie mieszkańcy Chybia i reprezentujący ich radni tej gminy –pisze w interpelacji do MIB posłanka Małgorzata Pępek.

I dodaje, że podjęli oni uchwałę w tej sprawie, zmierzającądo poparcia działań, mających wpływ na zmianę legislacyjną rozporządzeń resortuinfrastruktury tak, aby uciążliwość natężenia sygnałów dźwiękowych, emitowanychpodczas przejazdu pociągów przez przejazdy kolejowe, została zmniejszona.

Chodzi mianowicie o modyfikację rozporządzenia MinistraInfrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzeniaruchu kolejowego i sygnalizacji oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury iRozwoju z dnia 20 października 2015 roku w sprawie warunków technicznych, jakimpowinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych zdrogami i ich usytuowanie.

Posłanka stwierdza, że problem nie należy do błahych iwyłącznie miejscowości Chybie, gdzie mieszkańcy domów, zlokalizowanych w ciąguul. Objazdowej zwracają uwagę na to, iż od paru miesięcy sygnały dźwiękoweemitowane przez pociągi nasiliły się w dzień, a zwłaszcza w nocy tak bardzo, żeuniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Na odcinku niespełna 1.5 km zlokalizowane są trzy przejazdykolejowe. Sygnały dźwiękowe emitowane są przez pociągi przed każdym z nich, ajest to teren dosyć gęstej zabudowy mieszkaniowej. Sygnatariusze skargizwracają uwagę na fakt, że widoczność w rejonie przejazdów jest tu bardzodobra, przejazdy są zabezpieczone sygnalizacją świetlną, rogatkami i znakiemstop, zatem używanie sygnałów dźwiękowych przez maszynistów, mimo że wynikającez troski o bezpieczeństwo i związane ze stosowaniem przepisów, wydaje się wtych miejscach zbędne.

Jak kwestię tę widzi resort? Czekamy na stanowisko.