Sopot: PKP S.A. oraz Miasto Sopot zawarły porozumienie dotyczące nieruchomości kolejowych
PKP S.A. oraz Miasto Sopot zawarły porozumienie dotyczące przebudowy dworca kolejowego w Sopocie, rewitalizacji terenów sąsiadujących z dworcem oraz rozwiązania problemów komunikacyjnych na tym obszarze. Celem zawartego porozumienia jest wyłonienie partnera biznesowego dla realizacji projektu.
Projekt zagospodarowania terenów dworca kolejowego w Sopocie oraz terenów przyległych przewiduje m.in.:
– budowę obiektów handlowo usługowych,
– budowę hotelu;
– budowę parkingów podziemnych i naziemnych;
– modernizację układu komunikacyjnego ul. Kościuszki;
– przebudowę terenów zielonych.
Projekt będzie realizowany w latach 2009-2011, na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym PKP S.A. (6 708 m2) oraz będących własnością Miasta Sopotu (10 469 m2). Łączna powierzchnia gruntów zaangażowanych w projekt wyniesie 17 177 m2.
Przeprowadzenie postępowania mającego na celu wyłonienie partnera biznesowego wiązać się będzie z koniecznością wzajemnego współdziałania, w tym poniesienia kosztów przez Miasto Sopot i PKP S.A. Współfinansowanie przez strony będzie dotyczyło przede wszystkim przygotowania analiz ekonomicznych, prawnych i technicznych oraz doradztwa prawnego i biznesowego w procedurze wyłonienia partnera biznesowego. W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się procedura mająca na celu wyłonienie doradców prawnego i biznesowego. Rolą partnera biznesowego będzie finansowanie całej inwestycji, pod którą PKP S.A. i Miasto Sopot wnoszą grunt.
Projekt w Sopocie nie jest jedynym realizowanym w tej chwili przez PKP S.A. Spółka planuje przebudowę i modernizacją kilkunastu największych dworców kolejowych w najbliższych latach. Analogiczne działania obejmą dworce główne we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Warszawie (Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia) i Szczecinie. Wartość tych inwestycji wyniesie około 1,5 miliarda euro. Celem PKP S.A. jest stworzenie w tych lokalizacjach nowoczesnych dworców i centrów biznesowych. Będą one węzłami komunikacyjnymi dającymi nowe możliwości przemieszczania się, spędzania czasu oraz prowadzenia działalności gospodarczej mieszkańcom miast i podmiotom gospodarczym.