Sokółka będzie miała nowy wiadukt
Powstaniebezkolizyjne skrzyżowanie kolejowo-drogowe w Sokółce. Porozumienie w sprawiewspółpracy przy budowie nowego wiaduktu podpisały PKP Polskie Linie KolejoweS.A. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo, a także usprawni układ komunikacyjnymiasta.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Województwo Podlaskie iGmina Sokółka podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy budowie wiaduktudrogowego w Sokółce. Nowy obiekt zastąpi dwa dotychczasowe przejazdy kolejowo-drogowe na ulicachKryńskej i Roski Małe, a to oznacza sprawniejszą komunikację w regionie iwojewództwie. Efektem inwestycji będzie likwidacja tzw. wąskiego gardła namapie transportowej miasta.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. stale podnoszą poziombezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Inwestycja w Sokółce to jednaz wielu inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które realizujemy na terenie całejPolski – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Inwestycja za ok. 50 mln zł obejmie budowę wiaduktudrogowego w ul. Kryńskiej wraz z windą i schodami oraz chodnik wzdłuż liniikolejowej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sfinansują ponad 30% kosztówprzedsięwzięcia w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniachlinii kolejowych z drogami – Etap III”.Ponadto, w ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 6 na odcinkuBiałystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka (granica państwa)”, PLK zbudują naprzedłużeniu ulic Warszawskiej i Marii Skłodowskiej Curie kładkępieszo-rowerową, dzięki której powstanie dodatkowy ciąg komunikacyjny łączącyobie strony miasta.
Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Sokółce to ważneprzedsięwzięcie dla miasta i regionu. Skończą się korki przed przejazdami,zwiększy się bezpieczeństwo zarówno w ruchu drogowym jak i kolejowym –powiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie SprawWewnętrznych i Administracji, który od lat jako poseł na Sejm RzeczypospolitejPolskiej z województwa podlaskiego zabiega o modernizację linii kolejowej Białystok-Sokółka-Augustów-Suwałki.
Porozumienie określa m.in. zakres rzeczowy inwestycji orazzasady jej finansowania i wspólnego przeprowadzenia postępowania przetargowego.Jeszcze w 2018 r. planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą robót, arealizacja projektu ma się zakończyć w 2020 r.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przedsięwzięcie w Sokółce wpisuje się w program poprawybezpieczeństwa na liniach kolejowych, którego celem jest likwidacja przejazdówkolejowo-drogowych w poziomie szyn i zastępowanie ich skrzyżowaniamibezkolizyjnymi. PLK realizuje ten program we współpracy z jednostkami samorząduterytorialnego i zarządcami dróg. Takie bezpieczne skrzyżowania powstanąrównież w ramach Krajowego Programu Kolejowego na modernizowanych linach m.in.:Lublin – Warszawa, Poznań – Warszawa, Kraków – Rzeszów, Opole – KędzierzynKoźle.
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach liniikolejowych z drogami – Etap III” będzie ubiegał się o współfinansowanie przezUnię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu OperacyjnegoInfrastruktura i Środowisko.
„