SOK ćwiczyła razem z SOP
Zakończyła się kolejna edycja wspólnych ćwiczeń taktyczno-zgrywających dla Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei i Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego Służby Ochrony Państwa.
Odbyły się na terenie bocznicy kolejowej w Warszawie.
Cele ćwiczeń
Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu wyszkolenia poszczególnych grup, a także wypracowanie wspólnych procedur, form i metod współdziałania. W realnych warunkach podczas zabezpieczenia wizyt osób objętych ochroną oraz w strefie działań objętych konfliktem zbrojnym. W dniach 17, 24, 30 sierpnia 2023 roku w taborze kolejowym zlokalizowanym na terenie grupy stacji postojowej Warszawa Olszynka Grochowska odbyły się ćwiczenia taktyczno-zgrywające. Zorganizowała je Komenda Główna Straży Ochrony Kolei. W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei z Gdańska i Bytomia. Razem z koordynatorem GOI SOK oraz funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego Służby Ochrony Państwa.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ćwiczenia z taktyki i technik interwencji prowadzone były przez instruktorów Grup Operacyjno-Interwencyjnych. W tym koordynatora GOI z Wydziału Komendy Głównej SOK ds. bezpieczeństwa i obronności. Scenariusz szkolenia przewidywał przede wszystkim założenia taktyczne polegające na podejmowaniu interwencji wobec osób w przedziałach i korytarzach wagonów osobowych. Ćwiczenia były realizowane w różnych wagonach PKP Intercity posiadających przedziały, bezprzedziałowych oraz typu WARS.
Zgrywano również wspólne metody ewakuacji osób ochranianych z pociągu podczas sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu. Ponadto funkcjonariusze SOK i SOP wspólnie przeprowadzili siłowe wejście do wagonów z zewnątrz. Wykorzystując do tego celu drabinki oraz młotki służące do zbijania szyb. Tworząc w ten sposób wejście i wyjście ewakuacyjne ze składu pociągu w sytuacji wystąpienia zagrożenia. W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 33 funkcjonariuszy SOK i SOP.
Organizacja wspólnych ćwiczeń taktyczno-zgrywających z pewnością podniósł poziom sprawności i skuteczności działania funkcjonariuszy SOK i SOP w przeciwdziałaniu. A także eliminowaniu sytuacji zagrażających bezpieczeństwu na obszarze kolejowym Rzeczypospolitej Polskiej.