Smogowy bilans Kolei Śląskich, było zainteresowanie darmowymi przejazdami
Prawie 4,5 tys. osóbwybrało bezpłatny przejazd pociągiem Kolei Śląskich zamiast samochodem w ciągudwóch dni „smogowych” w tym roku – poinformował w czwartek przewoźnik.Bezpłatne przejazdy umożliwił on 15 stycznia br. i 7 lutego br.
W drugim z tych dni bezpłatne przejazdy komunikacją miejskązapewniła również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wcześniej, jeszcze wstyczniu, działająca od początku tego roku GZM uzgodniła z organizatoramikomunikacji miejskiej na swoim terenie oraz z Kolejami Śląskimi zasadyogłaszania bezpłatnej komunikacji w dni szczególnie wysokich stężeń smogu.
Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawodo bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń normzanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów,wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wKatowicach (WIOŚ).
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarzeMetropolii – autobusami, tramwajami i tyskimi trolejbusami – mają byćogłaszane, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyły przynajmniej jednegoz dwóch wyznaczonych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM(chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).
W ogłaszane dni smogowe zarówno w komunikacji miejskiej naterenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się napodstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie musząbyć właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.
Ponieważ Metropolia nie jest jeszcze organizatoremtransportu publicznego, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdówkażdorazowo musi być sankcjonowana wewnętrznymi decyzjami poszczególnychorganizatorów, którzy działają na jej obszarze: KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKPTarnowskie Góry.
Każdorazowo decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów mabyć podejmowana do godz. 15. dnia poprzedzającego. Porozumienie dopuszczarównież możliwość wprowadzenia bezpłatnych przejazdów w sytuacjachnadzwyczajnych – organizatorzy będą wówczas wdrażali odpowiednie procedury wczasie czterech godzin.
W tegorocznym budżecie Metropolii na pokrycie kosztówzwiązanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów w dni smogowe zaplanowano 1mln zł.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramówna metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześćstopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między21 a 60 mikrogramów – dobra, 61-100 mikrogramów – umiarkowana, 101-140mikrogramów – dostateczna, 141-200 mikrogramów – zła, a powyżej 200 – bardzozła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.
Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępnesą na stronie internetowej powietrze.katowice.wios.gov.pl.
W czwartek rano godzinne wskazania zanieczyszczeniapowietrza pyłem PM10 na większości stacji w obrębie Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii oraz w subregionie rybnickim i Częstochowie oscylowały wokół 80-100mikrogramów. Nieco wyższe wskazania – na poziomie 120 mikrogramów notowano nastacjach pomiarowych w Bielsku-Białej i Ustroniu, a ok. 150 mikrogramów – wŻywcu.
W styczniu br. Koleje Śląskie informowały, że podczasubiegłorocznych nieco ponad czterech pełnych dni smogowych z bezpłatnychprzejazdów pociągami tego przewoźnika skorzystało łącznie ponad 12 tys. osób.
„