Sławków: Modernizacja Terminala Przeładunkowego w Stacji Sławków Południowy LHS
W wyniku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport na lata 2004 – 2006, w dniu 27 lutego 2008 r. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny PKP LHS sp. z o.o. Zbigniew Tracichleb i Członek Zarządu PKP LHS sp. z o.o. Marek Kapłon podpisali Umowę o dofinansowanie Projektu „Modernizacja Terminala Prze-ładunkowego w Stacji Sławków Południowy LHS Etap I”. Wielkość dofinansowania projektu z udziałem środków pochodzących z funduszy unijnych wynosi 8 352 970,00 PLN.
Aktualnie terminal przeładunkowy w stacji Sławków Południowy LHS obsługuje przeładunki ładunków sypkich i sztukowych oraz jednostek ładunkowych transportu intermodalnego (JŁTI) na styku torów szerokiego, normalnego i transportu drogowego. Stacja Sławków Płd. LHS dysponuje szeregiem punktów i obiektów (wyposażonych w tory szerokie i normalne) wykorzystywanych do obsługi przeładunkowej w ograniczonym zakresie (w tym układ torów normalnych). Przy obecnej wielkości wykonywanych przewozów i ilości wykonywanych prac manewrowych na stacji Sławków Płd. LHS posiadana liczba torów przyjazdowo – odjazdowych o rozstawie 1520 mm, jak również o rozstawie 1435 mm jest niewystarczająca.
Projekt jest częścią kompleksowych działań modernizacyjnych planowanych przez PKP LHS sp. z o.o. na stacji Sławków Płd. LHS –powiedział Zbigniew Tracichleb Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny PKP LHS sp. z o.o. –Głównym celem tego projektu jest zwiększenie zakresu działania łańcuchów transportowych obejmujących przewóz, przeładunek i czynności logistyczne poprzez podniesienie potencjału stacji Sławków Płd. LHS w zakresie transportu kombinowanego przy wykorzystaniu istniejącej już sieci kolejowej. Dzięki temu zwiększy się ilość przeładunków i przewozów jednostek ładunkowych.
Skutkiem realizacji Projektu będzie przeniesienie transportu ładunków z ruchu drogowego na kolej, co spowoduje ograniczenie kosztów zewnętrznych transportu, tj. wypadków drogowych, hałasu, zanieczyszczenia powietrza i wynikających z tego zmian klimatycznych. Realizacja objętych projektem prac pozwoli na niezakłóconą obsługę pociągów kontenerowych wyprawianych i odbieranych z bocznicy Euroterminala i przystosuje układ torowy stacji do obsługi zwiększonej ilości kontenerów przeładowywanych w relacji wagon – wagon i wagon –samochód, zwiększy również efektywność stacji i umożliwi rozszerzenie zakresu dotąd oferowanych tam usług.