Samorządy rewitalizują linii Skoczów – Bielsko-Biała; jest umowa
Materializuje się rewitalizacja linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa. We wtorek władze stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka podpisali umowę z wykonawcą wstępnego studium planistyczno-prognostycznego tego projektu – zakomunikował bielski magistrat.
Emilia Klejmont z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej poinformowała, że opracowanie przygotuje polsko-hiszpańskie konsorcjum. Umowę z wykonawcą w imieniu Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka podpisał jego przewodniczący - prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, a także starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka.
Do 15 października studium
Koszt opracowania studium planistyczno-prognostycznego to 1,2 mln zł. 750 tys. zł na ten cel pochodziło będzie z budżetu samorządu województwa śląskiego. Studium ma powstać do 15 października br.
Podpisany we wtorek dokument jest pierwszym krokiem do rzeczywistej realizacji inwestycji i obligatoryjnym dokumentem w ramach programu Kolej Plus. Do końca listopada br. musi on trafić na biurko organizatora konkursu, czyli PKP PLK, oraz ministra infrastruktury – zaznaczyła Emilia Klejmont.
Zdaniem dyrektora biura Aglomeracji Beskidzkiej Pawła Niklewicza, jednym z kolejnych kroków będzie opracowanie ostatecznej dokumentacji projektowej już przez inwestora głównego, czyli PKP PLK. „Najwcześniej pociągi pojadą tą linią w latach 2026-2027” – dodał Niklewicz.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ruch kolejowy wygaszony w 2009 roku
Ruch kolejowy na 22-km. odcinku z Bielska-Białej do Skoczowa został wygaszony w 2009 r.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka powstało jesienią 2019 r. Tworzy je ponad 40 jednostek samorządu terytorialnego, powiatów i gmin Bielska-Białej i okolicy, Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego. (PAP)