Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ruszają konsultacje społeczne dla Kolei Dużej prędkości

inforail
26.08.2008 12:42
W dniu 11 sierpnia Minister Infrastruktury skierował projekt „Program budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości w Polsce”do konsultacji społecznych. Projektowi temu towarzyszy również „Prognoza oddziaływania na środowisko dla Programu budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości w Polsce”.
 
Zgodnie z wymogami ustawowymi konieczne jest przeprowadzenie szeregu otwartych konsultacji społecznych obu tych projektów. Osoby zainteresowane tymi konsultacjami muszą wypełnić stosowny formularz dostępny na stronach Ministerstwa Infrastruktury oraz w formie tradycyjnej (papierowej) które są wyłożone w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie, ul. Chałubińskiego 4/6 –biblioteka, w godz. 10.00 -15.00. Następnie formularze te należy przesłać na adres: [email protected] , lub w formie pisemnej na adres: Ministerstwo Infrastruktury Departament Kolejnictwa 00 –928 Warszawa ul. Chałubińskiego 4/6. Termin na wyrażanie swoich opinii wynosi 35 dni od ukazania się ogłoszenia, czyli do 15 września 2008. Konsultacje społeczne odbędą się w następujących miastach. Łódź (15 września 2008), Poznań (22 września 2008), Wrocław (30 września 2008) oraz Warszawa (02 października 2008). Dokładne miejsca odbywania konsultacji oraz ich godziny znajdują się na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Program budowy i uruchomienia przewozów Kolejami Dużej Prędkości w Polsce.

Polskie linie dużej prędkości w europejskiej sieci. Fot. Ministerstwo Infrastruktury/ UIC
Poniżej prezentujemy w skrócie najważniejsze zagadnienia poruszone w tym dokumencie. Celem nadrzędnym Programu budowy i uruchomienia kolei dużych prędkości w Polsce, jest stworzenie w Polsce systemu przewozów kolejami dużych prędkości, połączonego z siecią kolejową Unii Europejskiej. Ponadto realizacja Programu przyczyni się do stworzenia spójnego i efektywnego systemu transportu kolejowego w Polsce. Przedsięwzięcie takie musi być realizowane zgodnie ze szczegółowymi wymaganiami określanymi w dokumentach programowych polskich i unijnych. Program dotyczy wybudowania nowej linii wysokich prędkości w układzie tzw. „Y”. Prognozy finansowe, w tym szacunki nakładów na budowę i eksploatację Kolei Dużych Prędkości (KDP) dotyczą tej nowej linii. Jednakże Program rozpatruje budowę KDP w kontekście modernizacji tradycyjnych linii kolejowych, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie korzyści związanych z budową KDP w skali całego kraju. Program będzie realizowany jednocześnie z programem modernizacji i rewitalizacji konwencjonalnej sieci kolejowej, którego założenia określone są w Master planie dla transportu kolejowego do roku 2030. Skoordynowana modernizacja konwencjonalnego systemu transportu kolejowego oraz realizacja Dzięki realizacji KDP osiągnięte zostaną cele zrównoważonego wzrostu sektora transportowego w Polsce. Zaniechanie budowy linii dużych prędkości w sytuacji, kiedy jest realizowany program budowy autostrad, następuje rozwój transportu lotniczego, spowoduje w transportu bardziej obciążających środowisko naturalne niż kolej: samochodu osobowego i samolotu. Budowa linii dużych prędkości będzie sprzyjała zmianie struktury sieci kolejowej, a przede wszystkim wdrożeniu specjalizacji linii do określonych rodzajów przewozów.
Sieć KDP w Polsce. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Biorąc pod uwagę już prowadzoną modernizację linii Warszawa –Trójmiasto oraz możliwość istotnego ulepszenia CMK (z Warszawy do Krakowa i Katowic) do parametrów KDP w drodze modernizacji kluczowym problemem dla budowy sieci KDP jest połączenie Warszawy z Wrocławiem i Poznaniem. Najbardziej efektywne rozwiązanie układu tras KDP można uzyskać przyjmując wspólny przebieg tras Warszawa –Poznań i Warszawa –Wrocław na możliwie najdłuższym odcinku, z obsługą Łodzi i z rozgałęzieniem w rejonie Kalisza (tzw. „Y”). Taki przebieg tras pozwoli nie tylko na połączenie w/w miast siecią połączeń KDP, ale jest optymalny z punktu widzenia korzyści osiąganych przez wszystkie miasta i regiony w Polsce.
Przewidywane skrócenie rozkładowych czasów jazdy dzięki KDP. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Uruchomienie w Polsce przewozu pasażerów kolejami dużych prędkości umożliwi m. in.:  zdecydowane zwiększenie dostępności komunikacyjnej wielu regionów kraju, także dla tzw. ściany wschodniej oraz Polski zachodniej i wzmocnienie powiązań międzyregionalnych, nie tylko w relacjach do stolicy;podniesienie poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej kraju, co szczególnie jest istotne w stosunku do Wrocławia, a pośrednio Szczecina i Zielonej Góry;pełniejsze włączenie się regionów Polski w europejskie sieci współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej;istotną poprawę jakości i dostępności usług transportu publicznego dla obywateli;zdecydowaną zmianę wizerunku polskiego transportu kolejowego;zdecydowaną poprawę stanu bezpieczeństwa w transporcie, zarówno poprzez wykonywanie przewozów kolejami dużych prędkości, których poziom bezpieczeństwa jest bezkonkurencyjny, jak i ograniczenie potrzeb podróżowania transportem indywidualnym;rozwój techniczny i technologiczny polskiego transportu kolejowego, a także współpracujących z nim producentów i placówek naukowo-badawczych;ograniczenie negatywnego wpływu transportu pasażerskiego na środowisko, w tym w szczególności emisji CO2.
 
Przyjęto następujące cele strategiczne KDP do roku 2020, spójne z jej misją i wizją: Sprawne wdrożenie i realizacja Programu KDP;Umocnienie udziału transportu kolejowego w przewozach pasażerskich w Polsce;Skrócenie o połowę czasu przejazdu pomiędzy największymi miastami w Polsce;Budowa wizerunku polskiej kolei jako nowoczesnego środka transportu;Uzyskanie bezkonkurencyjnego poziomu bezpieczeństwa w transporcie KDP;Ograniczenie oddziaływania transportu na środowisko, w tym wpływ KDP na redukcję emisji CO2 w transporcie pasażerskim.
Zgodnie z definicją linii dużych prędkości sieć KDP w Polsce obejmie docelowo nie tylko linię nowo budowaną (Warszawa –Łódź –Poznań/ Wrocław), ale także linie, przewidziane do modernizacji, w tym w szczególności Centralną Magistralę Kolejową na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie (prędkość maksymalna 250 km/h, w dalszym etapie 300 km/h) –do 2015 r. (projekt znajduje się obecnie na liście rezerwowej POIiŚ);odgałęzienie od CMK (Psary –Kraków) –do 2012 r. (prędkość maksymalna 200 km/h);linię Warszawa – Gdynia –do 2013 r. (prędkość maksymalna 200 km/h);linię Poznań – Szczecin – do 2014 r. (prędkość maksymalna 200 km/h);linię Warszawa –Białystok –do 2014 r. (prędkość maksymalna 200 km/h).
Harmonogram wdrażania KDP. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Istotny jest sposób przeprowadzenia inwestycji, a w szczególności etapowanie budowy KDP, które powinno zostać racjonalnie powiązane z etapami modernizacji istniejącej linii konwencjonalnej Warszawa – Łódź. Te dwa projekty nie są konkurencyjne, ale wzajemnie się uzupełniają. Dlatego konieczna jest równowaga i synchronizacja terytorialna pomiędzy nakładami na wdrażanie KDP a nakładami na modernizację kolei tradycyjnej. Dzięki równoczesnej realizacji nowych inwestycji oraz modernizacji linii istniejących będzie możliwe osiągnięcie efektu skali. Realizacja linii Y wraz z modernizacją CMK stworzy system KDP w centrum kraju i na liniach obciążonych największym strumieniem pasażerów. Jego pozytywne skutki rozciągną się także na pozostałe regiony zapewniając im istotne skrócenie czasu podróży w wielu relacjach pomiędzy miastami wojewódzkimi. Budowa linii Y umożliwi uruchomienie połączenia Warszawa –Berlin o czasie podróży konkurencyjnym z lotnictwem. Zależnie od rozwoju KDP w krajach ościennych oraz osiągniętych porozumień realizacja Programu umożliwi zdecydowane polepszenie połączeń kolejowych z Pragą przez Wrocław. Połączenie Warszawa –Poznań leży też w ciągu połączenia Berlina z Moskwą.
 
Szacowane nakłady (prace przygotowawcze i inwestycyjne na infrastrukturę) wyniosą około 22 mld zł, i będą ponoszone w okresie od 2008 do 2020 roku, natomiast na zakup taboru będzie trzeba przeznaczyć kwotę rzędu 3,2 mld zł. Przy optymistycznych założeniach co do cen prac projektowych i robót budowlanych oraz kosztów eksploatacji i utrzymania, a także założeniu średnich cen biletów, na aktualnym poziomie analizy można zakładać zerowy wynik projektu przy przyjęciu prognozy projektu w perspektywie do roku 2041 (tzn. że projekt nie wygeneruje ani straty ani zysku). Harmonogram realizacji Programu KDP przewiduje uruchomienie przewozów pasażerskich KDP w latach 2019 –2020, co jest spójne z rozwiązaniami przyjętymi w Projekcie Masterplanu rozwoju kolei w Polsce do roku 2030. Realizacja tak ambitnego scenariusza wymaga zachowania następujących ram wykonania Programu KDP: Prace przygotowawcze rozpoczną się jeszcze w II półroczu 2008 roku;Prace budowlane zostaną zrealizowane w latach 2014 –2019;W latach 2018 –2020 przeprowadzone zostaną testy i próby powykonawcze.
Przewidywany wzrost ilości podróży koleją po wprowadzeniu KDP. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Uruchomienie przewozów KDP w zakładanej postaci uwarunkowane jest ukończeniem następujących działań komplementarnych do realizacji Programu KDP: Realizacja infrastruktury towarzyszącej (przebudowa węzłów kolejowych, umożliwiająca wprowadzenie linii KDP do układu sieci linii konwencjonalnych, budowa/przebudowa dworców dla obsługi podróżnych pociągów KDP, budowa specjalizowanego zaplecza techniczno-obsługowego); Realizacja inwestycji modernizacyjnych na liniach, stanowiących bezpośrednie przedłużenie linii „Y”Stworzenie skomunikowania KDP z centralnym portem lotniczym;Utworzenie systemu dróg dojazdowych do stacji obsługi pasażerów na linii „Y”Działania promocyjne wobec wszystkich interesariuszy Programu (na wszystkich etapach jej realizacji);Przygotowanie kadr do projektowania, budowy i nadzoru oraz eksploatacji KDP.
 
Zainteresowanych pełnym brzmieniem dokumentu zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Ministerstwa Infrastruktury www.mi.gov.pl . Więcej informacji o projekcie Y-grek można znaleźć także na łamach InfoRail.