Rozpoczęły się prace projektowe przy Częstochowie Głównej

inforail
03.11.2020 11:45

Zbliża się przebudowadworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacjiprojektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym.

Nowy dworzec Częstochowa Główna zaprojektuje konsorcjumfirm, w którym liderem jest pracownia Toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika, apracowniami wspierającymi  And Studio zParyża i Studio Antonini z Paryża. Zadaniem architektów jest opracowaniedokumentacji projektowej niezbędnej do powstania nowego budynku dworca odstrony ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z przebiegającym nad toramipasażem oraz strefą wejściową od strony pl. Rady Europy. Istotnym elementemcałego założenia jest zaprojektowanie centrum przesiadkowego dla autobusówpodmiejskich i dalekobieżnych, co znacznie podniesie komfort podróżowania. Etapprojektowania zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę jesienią 2021 roku.Jego następstwem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy pracbudowlanych, a następnie, po jego wyborze, rozpoczęcie budowy nowego dworcaCzęstochowa Główna. Planowany termin oddania obiektu do użytkowania to koniecroku 2023, jednakże należy zaznaczyć, że ostateczna data zakończenia inwestycjibędzie zależna od terminowości poszczególnych jej etapów.

Przebudowa DworcaGłównego w Częstochowie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych to kolejny krokku poprawie jakości obsługi podróżnych w dużych miastach. Jest to jeden z 4przebudowywanych dworców w województwie śląskim i jeden z prawie 200 w całymkraju. Na Program Inwestycji Dworcowych polski rząd przeznaczy do 2023 r.prawie 2 mld zł. Mam nadzieję, że zmodernizowany dworzec będzie wizytówkąmiasta nie tylko dla podróżnych z Polski, ale także dla pielgrzymówodwiedzających licznie Sanktuarium na Jasnej Górze – mówi Andrzej Bittel,wiceminister infrastruktury.

Przebudowa dworcaCzęstochowa Główna poprawi jakość obsługi wszystkich grup pasażerów. Zewsparciem środków krajowych oraz funduszy europejskich powstanie spójnyarchitektonicznie, nowoczesny i dostępny obiekt, przystosowany do potrzebwszystkich pasażerów – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i politykiregionalnej.

Podpisanie umów naopracowanie dokumentacji projektowej dla nowego dworca Częstochowa Główna toważny krok w procesie inwestycyjnym. Jestem przekonany, że dzięki pracomprojektowym koncepcja, którą zobaczyliśmy po rozstrzygnięciu konkursuarchitektonicznego, nabierze realnych kształtów. Naszym głównym celem jestpoprawa jakości obsługi wszystkich grup podróżnych oraz uzyskanie spójnej iprzyjaznej użytkownikom przestrzeni dworcowej – mówi Ireneusz Maślany,członek zarządu PKP S.A.

Bardzo nas cieszy, żeprojekt modernizacji dworca głównego w Częstochowie pomimo pandemii zmierza dorealizacji. Ta inwestycja to jedna z kluczowych części projektu, który otrzymałdotychczas 59 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko namodernizację 8 dworców w województwie łódzkim i śląskim – podkreśla JoannaLech, p.o. dyrektora CUPT.

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez zwycięskie pracowniew konkursie architektonicznym, nowy dworzec Częstochowa Główna będziezrealizowany w formie prostego i eleganckiego pasażu handlowego nad toramiopartego od stron zachodniej i wschodniej na przeszklonych prostopadłościanachkryjących nowoczesne centrum obsługi pasażerów.

Budowa nowego dworca Częstochowa Główna będzie realizowanaze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Dokładne koszty inwestycji zostaną przedstawione po opracowaniu dokumentacjiprojektowej oraz rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.(PKP SA)