Rośnie liczba nowoczesnych jednostek
Koleje czeskie eksploatują już blisko 600 jednostek i pojazdów, które są przystosowane do obsługi osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich. W zeszłym roku tabor przewoźnika zasiliły kolejne nowoczesne i klimatyzowane, niskopodłogowe składy RegioPanter i RegioShark. Dzięki ich dostawie Koleje Czeskie mogły zwiększyć w 2014 roku liczbę połączeń przyjaznych niepełnosprawnym do 4404. Jednostki je obsługujące są wyposażone w specjalnie wydzielone przedziały do przewozu osób niepełnosprawnych. W tych miejscach są albo składane siedzenia dla innych pasażerów albo siedzisk nie ma wcale. Pozwala to na wygospodarowanie wystarczającej przestrzeni do przewozu wózków. Część pojazdów jest wyposażona również w toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Koleje czeskie mają dwie podstawowe grupy pojazdów, które są dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich. Pierwsza z nich to pojazdy niskopodłogowe, jest ich ponad 400. To jednostki o wysokości podłogi na poziomie 550 mm powyżej główki szyny. Aby dostać się do takiego pociągu wystarczy pokonać tylko kilka centymetrów dzielących lukę pomiędzy peronem a podłogą pojazdu. Liczba pociągów niskopodłogowych w Czechach jest wysoka w porównaniu z innymi krajami. I tak na przykład Koleje Austriackie mają tylko około trzystu takich jednostek, zaś wszyscy słowaccy przewoźnicy zaledwie 60.
Druga grupa pojazdów to te, do których dostęp odbywa się z wykorzystaniem ruchomych platform. Jest ich prawie 200, wśród nich m.in. wagony, kursujące w składach dalekobieżnych. Koleje czeskie nadal będą wprowadzić bez barierowe zestawy, także w tym roku. A to chociażby składy Railjet, kursujące na trasach międzynarodowych Praga – Brno – Wiedeń – Graz i RegioPanter, przeznaczone do obsługi linii w północnej części kraju.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wysokie tempo usuwania barier w Kolejach Czeskich oraz fakt, że przewoźnik oferuje połączenia w całym kraju sprawia, że liczba niepełnosprawnych pasażerów stale rośnie. W 2009 roku było ich 933, w 2011 –1962, zaś w roku ubiegłym już 2851. A liczby te nie obejmują połączeń regionalnych oraz osób, które nie ujawniły się jako „pasażer niepełnosprawny”. Wraz z wprowadzeniem nowych pociągów niskopodłogowych i modernizacji wielu stacji i przystanków podróż staje się łatwiejsza dla osób na wózkach inwalidzkich, a podczas całego przejazdu mogą one liczyć na pomoc pracowników CD. Według szacunków przewoźnika z usług kolei może teraz korzystać nawet 5000 niepełnosprawnych pasażerów. Osoby takie łatwo też zaplanują swoją podróż. Wszystkie składy przystosowane do ich przewozu są oznaczone na rozkładach jazdy. Także na stronie internetowej www.cd.cz znaleźć można wskazówki, korzystając także z wyszukiwarki z zaznaczeniem właściwej opcji. Są tam także informacje na temat dostępności poszczególnych stacji dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście przez internet można też kupić bilety na przejazd pociągiem.