Rosja: Kolej stanie się lokomotywą gospodarki
31 lipca prezydent Rosji Władimir Putin zwołał naradę w sprawie rozbudowy w kraju szybkich kolei. Projektem pilotowym w tej dziedzinie stanie się budowa linii Moskwa –Kazań, która w perspektywie ma dotrzeć do Krasnojarsku. Zaplanowano zainwestowanie w budowę nowoczesnej linii kolejowej o długości 800 kilometrów ponad 900 miliardów rubli w ciągu kilku lat. Stanowi to w przybliżeniu równowartość 30 miliardów dolarów.
W spółce RżD, która ponosi odpowiedzialność za realizację projektu, wyraża się przekonanie, że wprowadzenie w Rosji bardzo szybkiego ruchu pasażerskiego będzie kluzowym elementem dla zapewnienia wzrostu gospodarki. Całe doświadczenie światowe wykazuje, że dobrze rozbudowane i zdolne do rywalizacji w walce konkurencyjnej koleje oznaczają jakościową poprawę dostępu transportowego i ochronę środowiska naturalnego, podnoszenie stopy życiowej obywateli i istotny wkład w modernizację gospodarki. Między innymi, realizacja takich projektów pozwoli na wdrażanie w ich trakcie nowoczesnych technologii i na zakładanie nowych miejsc pracy.
Władimir Putin oświadczył wcześniej, że popiera koncepcję wykorzystywania rezerw państwowych, w tym także środków z funduszu dobrobytu narodowego, dla realizacji szeroko zakrojonych projektów inwestycyjnych. W tym także dla budowy bardzo szybkiej trasy kolejowej między Moskwą a Kazaniem. Na podstawie informacji ministerstwa transportu, z funduszu dobrobytu narodowego spółka RżD otrzyma na realizację projektu ponad 150 miliardów rubli, czyli około 5 miliardów dolarów. Nowa trasa połączy największe miasta Centralnego, Nadwołżańskiego, a następnie też Uralskiego Okręgów Federalnych. Zdaniem prezydenta, dla Rosji jest to absolutnie nowym projektem rokującym szerokie perspektywy.
Ma on na celu umieszczenie systemu pasażerskich przewozów kolejowych na jakościowo nowym poziomie. W wyniku jego realizacji czas drogi między Moskwą a Kazaniem ulegnie skróceniu ponad 4 razy. Podróż stanie się komfortowa. Pojawią się czynniki sprzyjające przypływowi inwestycji, umacnianiu gospodarki i dziedziny socjalnej. Zwiększy się atrakcyjność Rosji dla turystów. Przy tym u oddanie do użytku trasy kolejowej Moskwa –Kazań jest dopiero pierwszym krokiem: Już obecnie koniecznie należy maksymalnie dokładnie opracować prognozy wielkości potoków pasażerskich na tej trasie, ocenić jej ewentualne obciążenie, przemyśleć efektywną i elastyczną politykę taryfową, która zapewniłaby konkurencyjne, dostępne ceny biletów dla obywateli.
Władimir Putin ostrzegł tych, którzy zamierzają wziąć udział w projekcie, przed podejmowaniem prób jakichkolwiek machlojek przy przeznaczeniu terenów pod budowę. „Pragniemy gorąco, aby udałoby się tu uniknąć wszelkich oszustw, aby nikt nie zaczął gorączkowo wykupywać terenów, aby potem od sprzedawać je państwu wielokrotnie drożej”- reasumował przywódca państwa. Zwrócił się on do kierownictwa regionalnego z apelem wzywającym do maksymalnie poważnego potraktowania tych planów:
Projekt należy opracować w najdrobniejszych szczegółach i uzgodnić z regionami, poprzez których tereny przechodzić ma nowa trasa kolejowa. Oczywiście, wszystkie aspekty sporne należy uregulować przed początkiem prac. Liczę na to, że kierownictwo podmiotów federacji w sposób zainteresowany i szczegółowy potraktuje realizację projektu.
Prezydent zwrócił się do uczestników posiedzenia o wyważenie raz jeszcze kwestii celowości budowy nowej linii kolejowej i o zapewnienie wypracowania harmonogramu jej budowy.
Równocześnie w parlamencie rosyjskim w najbliższym już czasie rozpatrzone zostaną inicjatywy ustawodawcze, związane z normami rezerwowania terenów dla podobnych projektów, schematami ich racjonalnego opodatkowania i współfinansowania przez państwo a biznes.