Przewozy Regionalne na długi weekend
Na Roztocze? W czeskie Karkonosze? Na Paradę Parowozów do Wolsztyna? A może Pociągiem papieskim wokół Krakowa? Tam w czasie weekendu majowego ruszają pociągi Przewozów Regionalnych. Dodatkowe kursy pociągów interREGIO ułatwią podróże na dalsze odległości.
Zanim od wakacji na kolejowych szlakach urokliwego Roztocza na stałe zagoszczą nowoczesne szynobusy, powrót pociągów regionalnych po 9-letniej przerwie zapowiedzą pociągi REGIO „Kanclerz”i „Kasztelan”, które od piątku 29 kwietnia –przez pięć weekendowych dni, rano i po południu –będą wyruszać z Lublina do Bełżca. Trasa kolejowa wiedzie przez wiele miejscowości, w których warto wysiąść i udać się na jednodniową wycieczkę lub spędzić cały długi weekend. Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów, czy Susiec „roztoczą”przez turystami piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego. Bilety na pociągi do i z Bełżca można kupić tylko u konduktora –bez dodatkowych opłat.
Majówka to również dobry czas na wycieczkę w góry. Zatem warto wybrać się do czeskiego Trutnowa. Sześć pociągów dziennie od 30 kwietnia do 3 maja pozwoli turystom przemieszczać się między Karkonoszami i…Krkonošami. Nowością jest bezpośrednie połączenie stolicy Dolnego Śląska z Trutnowem. Natomiast z Jeleniej Góry będzie można dojechać bez przesiadek do Swobody nad Upą –malowniczego miasteczka położonego na Wzgórzach Rychorskich. Znane miłośnikom białego szaleństwa okolice Swobody, Pecu pod Śnieżką i Szpindlerowego Młyna to również znakomite tereny do uprawiania wiosennej turystyki pieszej i rowerowej.
Parada Parowozów w Wolsztynie na stałe wpisała się w kalendarz imprez kolejowych w Europie. Wolsztyńska parowozownia do dziś obsługuje rozkładowe pociągi REGIO prowadzone lokomotywami parowymi. Parada to jednak coś więcej, to spektakularny pokaz polskich i zagranicznych parowozów, podróż w czasie do początków kolei żelaznej na świecie. Dojazd na paradę w sobotę 30 kwietnia zapewni pociąg specjalny „Cegielski”z Poznania do Wolsztyna z parowozem na czele.
Innego rodzaju atrakcje czekają na mieszkańców i turystów w Krakowie. Na nietypową trasę wyruszy Pociąg papieski, zza szyb którego będzie można zobaczyć miasto z „drugiej strony”. Ów trasa wiedzie bowiem przez Nową Hutę, gdzie na co dzień kursują tylko pociągi towarowe. Życie beatyfikowanego właśnie Jana Pawła II przypomni film biograficzny wyświetlany na pokładzie pociągu. Na przejazd obowiązują bilety strefowe aglomeracji krakowskiej ważne na II strefę;można je kupić tylko w kasie nr 5 na krakowskim Dworcu Głównym.
Na majówkę łatwiej będzie można dojechać i wrócić z niej pociągami interREGIO. Najwięcej dodatkowych kursów zaplanowano w sobotę 30 kwietnia oraz we wtorek i środę 3 i 4 maja, kiedy pociągi IR pojawią się m.in. na trasach: z Warszawy i Olsztyna do Poznania, z Bielska-Białej do Poznania i Łukowa, z Krakowa i Kielc do Wrocławia, ze Stalowej Woli do Gliwic i Poznania, a także z Lublina i Wrocławia do Warszawy. Po raz pierwszy w tym rozkładzie z Poznania do Kołobrzegu pojedzie IR „Delfin”. Codziennie od piątku przez pięć dni z Katowic do Gdyni będzie jeździł IR „Bursztyn”, a między Krakowem a Warszawą będą uruchamiane typowo weekendowe połączenia IR.