Prezydent dziękuje kolejarzom
Pragnę złożyć Państwuwyrazy mojego najwyższego uznania i podziękować za codzienną służbę – napisałprezydent Andrzej Duda w liście do kolejarzy wystosowanym z okazji ŚwiętaKolejarza.
Prezydent skierował list do uczestników i organizatorów GaliŚwięta Kolejarza 2017, która odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim -Operze Narodowej w Warszawie. Podczas uroczystości zasłużeni pracownicyPolskich Kolei Państwowych SA zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi -poinformowano na stronie internetowej prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak wskazano, w imieniu głowy państwa dekoracji dokonałsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który odczytał teżlist głowy państwa.
„Pragnę złożyć całemu środowisku kolejarskiemu mojenajserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Kolejarza. Dziękuję wszystkim,którzy dbają o tak ważną dziedzinę naszego życia” – czytamy w liście.
„Kolej to żywotna część cywilizacyjnej tkanki każdegorozwiniętego kraju. Nie ma nowoczesnego państwa bez nowoczesnego transportu.Utrzymanie i rozwój kolei jest olbrzymim przedsięwzięciem, na które składa siępraca wielu osób. Budowa i remonty trakcji kolejowej, obsługa i naprawa taboru,zarządzanie siecią połączeń, obsługa pasażerów, przeładunek towarów czywreszcie zapewnienie bezpieczeństwa, to tylko niektóre zadania, przed którymistają Państwo w swojej codziennej pracy. Każde z nich wymaga zaangażowania iodpowiedzialności, a wiele prac wykonuje się w trudnych, niekiedy ryzykownychwarunkach” – wskazał Andrzej Duda.
Jak zaznaczył, „polska kolej zmienia się imodernizuje”. „Szanuję Państwa zaangażowanie w proces unowocześnianiai sprawnego funkcjonowania kolei. Państwa praca jest służbą i tak powinna byćtraktowana” – zwrócił się do kolejarzy.
Jak napisał, „w przededniu obchodów Stulecia OdzyskaniaNiepodległości nasze myśli kierują się ku tym, którzy nosząc kolejarski mundur,zapisali piękną kartę w obronie granic i suwerenności naszej Ojczyzny”.”A po odzyskaniu niepodległości i połączeniu ziem rozdartych zaborami,kiedy patriotyzm walki zastąpił patriotyzm pracy, stworzyli spójny system liniikolejowych, ułatwiając scalenie kraju w jednolity organizm. To wówczasgęstniejąca sieć połączeń zapisała się w historii jako synonim cywilizacyjnegopostępu – i nadal, także w XXI wieku, powinniśmy widzieć w kolejnictwie ważnyczynnik rozwoju i nowoczesności” – dodał.
Według głowy państwa „kolejarze odznaczyli siębohaterstwem w pierwszych dniach II wojny światowej, gdy na stacji wSzymankowie skierowali na boczny tor pociąg z niemieckim oddziałem szturmowym,który miał zająć stację w Tczewie”. „Za swoją odwagę zapłacili cenęnajwyższą – Niemcy rozstrzelali ich jeszcze tego samego dnia wraz z rodzinami.W czasie okupacji kolejarze czynnie wspierali Polskie Państwo Podziemne i samiprowadzili działalność konspiracyjną. Unieruchamiali lokomotywy, niszczylicysterny z paliwem dla wojska i dostarczali nielegalnie żywność doprzymierających głodem miast” – podkreślił.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Kolejarze zapisali się złotymi zgłoskami w dziejachwalki o wolną Polskę w latach powojennych. Strajk kolejarzy w Lublinie w lipcu1980 roku poprzedził bezpośrednio wydarzenia na Wybrzeżu. W październiku 1980roku we Wrocławiu trzydziestu czterech kolejarzy podjęło strajk głodowy,domagając się legalizacji NSZZ Solidarność. Kolejarskie struktury Solidarnościbyły mocnym punktem oparcia dla ówczesnej opozycji” – przypomniał AndrzejDuda.
Podczas poniedziałkowej uroczystości „za zasługi wdziałalności na rzecz rozwoju kolejnictwa” Złotym Krzyżem Zasługiodznaczono Wiesława Pełkę.
Z kolei „za zasługi w działalności na rzeczspołeczności lokalnej” Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Artur Radwan.
Minister Dera wręczył także 49 Medali za Długoletnią Służbęzasłużonym pracownikom PKP SA, za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanieobowiązków wynikających z pracy zawodowej”.
„