Prezes UTK powołał Rzecznika Praw Pasażera Kolei

inforail
01.02.2017 11:05

Zaczyna działać nowainstytucja ułatwiająca pasażerom dochodzenie swoich praw ? Rzecznik PrawPasażera Kolei. Rzecznik będzie działał przy Prezesie Urzędu TransportuKolejowego i zajmie się polubownym rozwiązywaniem sporów pasażerów zprzedsiębiorcami świadczącymi usługi na kolei.

Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, powołałdziś Joannę Marcinkowską na Rzecznika Praw Pasażera Kolei. Joanna Marcinkowskato doświadczony prawnik. Do tej pory zajmowała się ustawowymi zadaniamiPrezesa UTK w zakresie funkcjonowaniatransportu kolejowego oraz praw pasażerów.

Rzecznik Praw Pasażera Kolei to pierwsza instytucja, któraułatwi pasażerom pozasądowe dochodzenie swoich praw. W przypadku, gdyreklamacja pasażera nie zostanie uwzględniona np. przez przewoźnika kolejowego,podróżny będzie mógł złożyć wniosek o wszczęcie pozasądowego postępowania przedRzecznikiem. Nie będzie konieczności kierowania sporu do sądu. ? Pasażerowiezyskują szybki sposób rozwiązywania konfliktu z przedsiębiorcami kolejowymi.Będę się starała by sprawy kończyły się szybciej niż przewidziane w ustawie 90dni. Wizerunkowo na pewno zyskają też na przykład przewoźnicy pokazującotwartość na klientów ? mówi Joanna Marcinkowska, Rzecznik Praw Pasażera Kolei.

Postępowanie przed Rzecznikiem będzie bezpłatne. Niedługopodróżny będzie mógł złożyć wniosek również przez internet. Więcej szczegółówjest dostępne na stronie www.pasazer.gov.pl.

Joanna Marcinkowska ?Rzecznik Praw Pasażera Kolei

Joanna Marcinkowska z wykształcenia jest radcą prawną.Studiowała prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnieodbyła aplikację w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Od kilku latzwiązana jest z rynkiem kolejowym. Pracowała w Urzędzie Transportu Kolejowegona stanowisku radcy prawnego. Wcześniej była zatrudniona w kancelariiradcowskiej. Posiada duże doświadczenie w rozwiązywaniu sporów z udziałem zarównopodmiotów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Jej zawodowe zainteresowania koncentrują się wokółtransportu kolejowego. Do tej pory zajmowała się pomocą prawną w sprawachzwiązanych z bezpieczeństwem transportu kolejowego, prawami pasażerów, interoperacyjnościąsystemu kolei oraz regulacją rynku kolejowego.

Postępowanie przedRzecznikiem

Aby sprawa została rozpatrzona przez Rzecznika, pasażerpowinien spełnić kilka warunków. Przede wszystkim sam powinien podjąć próbęrozwiązania sporu, na przykład w drodze reklamacji. Jeśli podróżny nie podejmiepróby kontaktu z drugą stroną, to Rzecznik odmówi wszczęcia postępowania. Prawodo złożenia wniosku przysługuje, gdy pasażer domaga się rekompensaty odprzewoźnika kolejowego, zarządcy infrastruktury kolejowej, właściciela bądźzarządcy dworca, sprzedawcy biletów lub operatora turystycznego.

Podstawowym ułatwieniem przy składaniu skargi będziemożliwość przesłania jej przez internet. Możliwe będzie także wysłanie skargi wformie tradycyjnego listu. We wniosku pasażer powinien opisać okolicznościsprawy i dotychczasowy przebieg sporu oraz dołączyć dokumenty potwierdzająceprzedstawioną sytuację. Istotny jest między innymi bilet.

Pasażerowie będą mogli w dalszym ciągu składać równieżskargi do Prezesa UTK. Powołanie Rzecznika nie wyklucza możliwości podejmowaniadziałań ustawowych przez Prezesa UTK, takich jak interwencja w sprawachindywidualnych oraz zbiorowych, wszczynanie postępowań administracyjnychdotyczących naruszeń praw pasażerów oraz nakładania kar pieniężnych,przeprowadzania kontroli czy obligowania podmiotów kolejowych do konkretnychdziałań. ? Powołanie Rzecznika Praw Pasażera Kolei to dobra wiadomość dlawszystkich pasażerów. Podróżni zyskali ułatwienie w dochodzeniu swoich praw.Znacznie skróci się też czas rozwiązywania sporów pasażerów z przewoźnikami czyzarządcami infrastruktury ? zapewnia Prezes UTK, Ignacy Góra.

Pokrzywdzony pasażer ma rok od próby podjęcia kontaktu zdrugą stroną sporu na złożenie skargi do Rzecznika. Szczegółowy wzór wniosku iprzebieg postępowania określone będą w rozporządzeniu ministra infrastruktury ibudownictwa. Rzecznik Praw Pasażera Kolei zaproponuje stronom sporu sposóbrozwiązania konfliktu. Strony będą miały siedem dni na decyzję, czy akceptująprzedstawioną propozycję polubownego rozwiązania. Całe postępowanie jestzwolnione od opłat.

Na co skarżą siępodróżujący koleją

W 2016 roku do Prezesa UTK wpłynęło 1215 skarg. Najczęściejproblemem była higiena, komfort i jakość obsługi ? 478 spraw. Zwrotu kosztówdotyczyło 390 skarg. Na rozkład jazdy poskarżyło się 384 podróżnych, nadystrybucję biletów 342, złą informację i oznakowanie ? 330. Inne tematy to 236spraw. Osiem osób poskarżyło się na brak dostępu do Internetu. Jedno zgłoszeniemogło dotyczyć kilku tematów, dlatego liczba tematów skarg jest wyższa niż sumasamych skarg.

Pasażerowie najczęściej korzystają z komunikacjielektronicznej. Najpopularniejszą formą przesyłania skarg jest e-mail (ponad876). Popularny był również formularz kontaktowy na www Urzędu. Infolinia UTKudzieliła 1692 porad pasażerom, z czego 95 zakończyło się złożeniem skargi.Pocztą tradycyjną dotarło 57 skarg, a jedna osoba zgłosiła się osobiście.