Prezes Cargounit: rynek wynajmu lokomotyw ma duży potencjał w Polsce, jak i na rynku rumuńskim
Rynek wynajmu lokomotyw zarówno w Polsce, jak i na rynku rumuńskim ma duży potencjał - uważa prezes firmy Cargounit Łukasz Boroń.
Należąca do Funduszu Trójmorza firma Cargounit przekazała w leasing rumuńskiej spółce Unicom Tranzit lokomotywę Smartron.
Rumunia i Bułgaria
W czwartek (25 sierpnia 2022 roku) w Bukareszcie firma Cargounit oficjalnie przekazała firmie Unicom Tranzit – rumuńskiemu przewoźnikowi towarowemu i spedytorowi – nową lokomotywę Smartron.
Prezes Cargounit podczas spotkania z dziennikarzami przyznał, że firma widzi duży potencjał rynku wynajmu lokomotyw zarówno na rynku polskim, jak i na rynku rumuńskim, który należy do największych rynków kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodał jednocześnie, że firma Cargounit jest jednym z pierwszych podmiotów oferujących najem lokomotyw na rynku rumuńskim.
Łukasz Boroń powiedział, że firma jest zainteresowana zwiększeniem liczby wynajmowanych lokomotyw Smartron na rynku rumuńskim, a także w Bułgarii.
Dyrektor generalny rumuńskiej firmy Unicom Tranzit Bogdan Ciobanu zapowiedział podczas czwartkowego spotkania, że druga lokomotywa będzie przekazana stronie rumuńskiej za dwa miesiące.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przedstawiciele Cargounit podczas spotkania z dziennikarzami wskazywali, że lokomotywa jest przystosowana specjalnie na rynek rumuński - dostosowana jest do pracy przy prądzie zmiennym 15 kV lub 25 kV oraz wyposażona w system kontroli pociągu PZB/LZB. Lokomotywa waży ok. 83 tony i ma rozstaw osi 1435 mm. Dysponuje mocą 5,4 MW i porusza się z maksymalną prędkością 160 km/h.
Pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza był Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Piotr Karnkowski z BGK powiedział PAP, że bank szuka inwestycji, na których może zarobić. "I Cargounit jest świetnym przykładem takiej inwestycji" - wskazał. Podkreślił, że BGK zostaje z klientem długo - "takie jest nasze zadanie, to jest część naszej misji, rozwijać kraj i gospodarkę" - zaznaczył.
Firma Cargounit działa na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej, od 19 lat współpracując z przewoźnikami na rynku kolejowym. Z lokomotyw firmy korzystają głównie przewoźnicy z branży petrochemicznej, chemicznej, metalurgicznej, podmioty odpowiedzialne za transport intermodalny oraz przewóz kruszyw. Firma ma ponad 185 lokomotyw trakcyjnych, jak i manewrowych.
Fundusz Trójmorza ma 100 proc. udziałów w spółce Cargounit; inwestycja w tę firmę była pierwszą, jaką fundusz zrealizował. Założycielami Funduszu, oprócz BGK, był też rumuński Exim Bank. Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza dot. transportu, technologii cyfrowych i energetyki.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który współpracuje np. z PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. (PAP)