Poznań: Zakończone spory o Wolne Tory
Umowa między miastem a PKP SA, dotycząca zagospodarowania tak zwanych Wolnych Torów, „dziury toruńskiej”, modernizacji dworca Poznań-Wschód oraz przedłużenia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Głównego PKP jest już wstępnie zaakceptowana. Pozostaje jedynie ustalenie terminu jej podpisania. Ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. –Dokument ma charakter ramowy –wyjaśnia Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania. –Określa sposób pracy nad konkretnymi tematami. Zostały one ujęte w pięciu grupach. Łącznie jest około 70 spraw do przedyskutowania. Umowa przewiduje powołanie zespołu, który się tym zajmie. Rozwiązania poszczególnych problemów będą uregulowane umowami szczegółowymi. Urząd Miasta w zespole roboczym reprezentować będą: Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Krzysztof Jonczyk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Miasta, Tadeusz Jurga, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Krzysztof Cesar, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
–Z przedstawicielami kolei będziemy rozmawiać o zagospodarowaniu przestrzennym wspólnych obszarów –mówi Krzysztof Jonczyk. –W tym przypadku najważniejszym problemem będzie sprawa Wolnych Torów. Zajmiemy się także regulacją stanu prawnego nieruchomości, planowanymi inwestycjami związanymi z transportem kolejowym, na przykład modernizacją wiaduktów, doprowadzeniem Pestki do dworca czy budową I ramy komunikacyjnej. Zastanowimy się nad sposobem regulowania zobowiązań podatkowych kolei wobec miasta. Rzecz dotyczy przejęcia niektórych nieruchomości należących do PKP w zamian za podatki. Umowa jest konsekwencją listu intencyjnego, który Poznań podpisał z PKP SA w maju. Zakończył on wieloletnie spory o prawo własności do Wolnych Torów. Miasto zobowiązało się do wycofania skarg. W zamian kolej nieodpłatnie ma przekazać gminie tereny, które będą przeznaczone na drogi publiczne oraz infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną. PKP SA zadeklarowało, że wystąpi o pozbawienie Wolnych Torów statusu terenów zamkniętych. Umożliwi to przygotowanie planu zagospodarowania dla tego obszaru.
–Naszym celem jest wypracowanie takiej koncepcji –twierdzi Paweł Olczyk, dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKP SA. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania chciałby, by objął on także teren należący do ZNTK. To właśnie sprawa Wolnych Torów będzie pierwszym tematem, którym zajmie się powołany zespół roboczy. Są tym zainteresowane obie strony porozumienia. Bo, jak mówi dyrektor K. Jonczyk, choć umowa gotowa jest do podpisu, to diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego już w czasie przygotowywania umowy pracowano nad rozwiązaniami problemów związanych z zagospodarowaniem tych terenów. Według zapewnień dyrektora P. Olczyka, PKP sporządziła analizy kosztów przeniesienia niektórych zakładów kolejowych, funkcjonujących na terenie Wolnych Torów. Miasto natomiast opracowało kosztorysy związane z budową na tym obszarze infrastruktury. –Bez niej nie da się uruchomić Wolnych Torów pod inwestycje –twierdzi M. Kruszyński. Kolej jest tym żywotnie zainteresowana, ponieważ będzie mogła drożej sprzedać te tereny. Inwestycje podniosą atrakcyjność Dworca Głównego. Może on być również wykorzystany komercyjnie. Podpisanie umowy umożliwi powstanie nowoczesnego węzła komunikacyjnego. Zintegrowanie dworca kolejowego z autobusowym i miejską siecią tramwajową poprawi obsługę pasażerów kolei.
Efektem współpracy ma być również modernizacja dworca Poznań-Wschód. Miastu przyznano już fundusze unijne na przeniesienie pętli tramwajowej ze Śródki w rejon tego dworca. Także z pieniędzy unijnych sfinansowane zostanie przedłużenie linii Pestki do Dworca Głównego. Stanie się to możliwe dzięki udostępnieniu przez PKP sieci kolejowej i peronu nr 7.