Poznań: Z wizytą w lokomotywowni
W dniu 8 czerwca br. wszyscy mieszkańcy Poznania mogli zobaczyć „od kuchni’ lokomotywownię PKP Cargo przy ul. Kolejowej. Wszystko to odbyło się z okazji kolejnych, XIX już Dni Łazarza, które w tym roku obchodzone były w dniach od 31 maja do 9 czerwca. Obiekt należący do PKP leży właśnie w tej dzielnicy Poznania.
W trakcie dwóch wycieczek (o 12 i 13) można było zwiedzić tę liczącą już ładnych parę lat lokomotywownię, w której z powodu braku trakcji nocują wyłącznie lokomotywy spalinowe i … parowozy z Wolsztyna podczas postoju w Poznaniu. Podczas dnia otwartego nadarzyła się wyjątkowa okazja zrobienia zdjęć najpiękniejszemu parowozowi – tj. Pięknej Helenie (Pm36), która akurat tam stała, ale wygaszona.
Normalne w poznańskiej „szopie”stacjonują głównie lokomotywy manewrowe serii SM42, SU45 i SU46 oraz różnorakie wagony (w tym sporo o wartości historycznej). Trafić też można jeszcze m.in. ST43 oraz wraki SU45.
Lokomotywownia posiada nieużywaną już starą halę z obrotnicą i nowszą, znacznie większą, w której mieści się naprawdę sporo taboru. Hala ta widoczna jest nawet z tramwaju jadącego ul. Hetmańską. Cały obiekt PKP Cargo jest także bardzo dobrze widoczny z pociągów jadących w kierunku m.in. Leszna, Wolsztyna i Zielonej Góry. Obok lokomotywowni (po drugiej stronie torów) znajduję się zrujnowana piękna wieża wodna –ostatnia pamiątka po dawnej parowozowni PKP, która była jeszcze czynna w latach 80-tych ubiegłego stulecia!
PKP Cargo Zakład Taboru w Poznaniu ma obecnie w stolicy Wielkopolski dwie „szopy”–spalinową przy Kolejowej i wielką dla maszyn elektrycznych na Franowie Tam też stacjonują wszystkie najnowsze lokomotywy w Polsce –seria EU43.