Poznań: PKP S.A. i Poznań podpisały umowę ramową
Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto Poznań będą współpracować w zakresie dworców kolejowych oraz innych nieruchomości należących do PKP S.A. leżących w obrębie miasta.
Ryszard Grobelny, Prezydent Poznania, i Andrzej Wach, Prezes PKP S.A., podpisali 3 marca 2008 roku Umowę Ramową, która otwiera drogę do współdecydowania samorządu o przyszłości nieruchomości kolejowych w obrębie miasta. PKP S.A. i Miasto Poznań powołały specjalny zespół roboczy, który będzie nadzorował współpracę obu podmiotów.
Warunkiem koniecznym do współpracy z samorządem jest podstawa prawna takiej współpracy. PKP S.A. określa to mianem Umowy Ramowej, którą PKP S.A. indywidualnie negocjuje z każdym samorządem. Dzięki takiej umowie PKP S.A. może współpracować z samorządem, a partnerzy lokalni mają możliwość wpływania na przyszłość nieruchomości należących do PKP S.A. w miastach.
Coraz więcej samorządów dostrzega w rozwoju infrastruktury kolejowej i modernizacji dworców szansę na rozwój miast i podpisało z PKP S.A. Umowy Ramowe o współpracy, gdzie sprecyzowano zagadnienia uznane przez obie strony za szczególnie istotne (np. sprawy związane z regulowaniem stanu prawnego nieruchomości kolejowych). Pierwszą Umowę Ramową podpisano z miastem stołecznym Warszawa w grudniu 2005 roku. Do dnia dzisiejszego podpisano Umowy Ramowe z władzami dziewięciu kolejnych miast, takich jak: Kielce, Łódź, Gdynia, Katowice, Sopot, Wrocław, Kraków, Szczecin i Stargard Szczeciński. Negocjacje umów trwają również w innych miastach, w których samorząd jest zainteresowany współpracą.
Głównym zadaniem dużych dworców kolejowych jest odprawa podróżnych, jednak nie jest to jedyna ich funkcja. Rolą PKP S.A. jest takie wykorzystanie dworca, aby w pełni podkreślić jego niepowtarzalność i walory komercyjne. Aby tak się stało, samorządy i PKP S.A. jako zarządzający dworcami muszą wypracować wspólną wizję tego miejsca. Stworzy to możliwość powstania architektury spełniającej założenia urbanistyczne władz samorządowych i oczekiwania inwestorów w zakresie atrakcyjności komercyjnej tych obiektów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
PKP S.A. wierzy, że kontynuacja współpracy z władzami samorządowymi doprowadzi do zawarcia kolejnych Umów Ramowych z innymi dużymi miastami.
Przygotowania PKP S.A. do kompleksowych zmian na dworcach trwają od 2006 roku. PKP S.A. planuje przekształcać dworce kolejowe w węzły komunikacyjne integrujące powierzchnie dworca, powierzchnie służące celom publicznym i celom komercyjnym, takim jak biura, hotele, galerie handlowe, centra rozrywki.