Powstanie koncepcja Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej

inforail
14.06.2020 09:45

Transport kolejowyjest najczystszy ekologicznie, staramy się go przybliżać mieszkańcom małych idużych miast – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Lublinie, gdziepodpisano porozumienie w sprawie opracowania koncepcji Lubelskiej KoleiAglomeracyjnej.

„Staramy się – a realizujemy to z przekonaniem iskutecznie – rozbudować polską kolej, przybliżać ją mieszkańcom małych miast,miasteczek, osiedli, poprzez wielorakie programy (….) Także i duże miastazasługują na dobry, rozwinięty i dobrze zorganizowany transport kolejowy,aglomeracyjny” – powiedział Adamczyk podczas konferencji prasowej w sobotęw Lublinie.

Minister podkreślił, że transport kolejowy jest przyjaznydla środowiska i należy go rozwijać. „Transport kolejowy jest najczystszymekologicznie rodzajem transportu. (…) Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie,które dzisiaj realizujemy, przyczyni się do dynamicznego rozwoju transportu oco stale, permanentnie apeluje pan prezydent Andrzej Duda” – dodałminister.

Przed konferencją marszałek województwa lubelskiego JarosławStawiarski i prezes PKP Polskie Linie Kolejowe SA Ireneusz Merchel podpisaliporozumienie dotyczące opracowania koncepcji programowo-przestrzennej napotrzeby powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej (LKA). Opracowanie koncepcjiplanowane jest w latach 2020-2021. Jej koszt szacowany jest na ok. 400 tys. zł.Województwo lubelskie zobowiązało się pokryć połowę kosztów opracowania, apozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe SA, które zajmą się teżm.in. przeprowadzeniem przetargu na wybór wykonawcy koncepcji oraz będąsprawowały nadzór nad jej przygotowaniem.

LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do Lublina m.in. zPuław, Parczewa, Chełma i z Kraśnika. W ramach koncepcji opracowany zostanieobszar, jaki obejmować będzie LKA, a także kierunki rozbudowy sieci liniikolejowych na terenie aglomeracji lubelskiej. Przeanalizowana ma być możliwośćbudowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgorajaoraz z Lublina do Łęcznej. Rozważana będzie również elektryfikacja odcinkaLublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy od Chełma do portu lotniczegoLublin.

Planowana jest również budowa nowych przystanków kolejowychi modernizacja już istniejących, dostosowanie peronów do potrzeb osób zniepełnosprawnościami. Obok przystanków mają powstać węzły przesiadkowe, dziękiktórym możliwa będzie integracja kolei z innymi z innymi środkami transportu.

Powstanie koncepcji programowo-przestrzennej LKA umożliwinastępnie opracowanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakresprac.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarskipodkreślił, że w Lubelskiem sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta –średnio jest tu 4 km linii kolejowej na 100 km kw. i jest to jeden znajniższych wskaźników w Polsce. Jego zdaniem LKA będzie ekologicznym środkiemtransportu, umożliwi mieszkańcom bezpieczne i szybkie przemieszczanie się doLublina czy między miastami, które będzie łączyła, a tym samym przyczyni się dorozwoju województwa.

„Ta koncepcja to będzie szansa dla Lubelszczyzny. Kolejto nowy impuls w rozwoju naszego państwa i regionu” – powiedziałStawiarski.

Realizację robót budowalnych w ramach Lubelskiej KoleiAglomeracyjnej zaplanowano w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nalata 2021-2027. (PAP)