Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Polsko-chińskie rozmowy o współpracy w dziedzinie kolejnictwa

inforail
15.05.2007 14:20
Chciałbym zapewnić o gotowości rządu polskiego do pogłębienia współpracy w obszarze transportu kolejowego pomiędzy naszymi krajami- powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek na spotkaniu z Ministrem Kolejnictwa Chińskiej Republiki Ludowej J.E. Liu Zhijun˙em. Jest to wielka szansa dla naszych partnerów, którzy podejmą decyzje biznesowe i wejdą na rynek w Polsce –dodał Minister.
Polsko-chińskie rozmowy o współpracy w dziedzinie kolejnictwa (foto: MT)
Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie resortu, Minister J. Polaczek poinformował o podstawowych celach państwa w obszarze kolei, zawartych w przyjętej w kwietniu br. „Strategii dla transportu kolejowego do 2013 r.”. Omówił także zamierzenia inwestycyjne w zakresie infrastruktury kolejowej na lata 2007-2013 i przedstawił strukturę poszczególnych podmiotów działających w obszarze kolejnictwa.
Minister wskazał na możliwości udziału przedsiębiorstw chińskich w procesie modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej oraz rozwoju przewozów kontenerowych na trasie Polska – Chiny z wykorzystaniem terminala kontenerowego w Sławkowie.
W przypadku zarejestrowania na rynku polskim chińskiego przedsiębiorstwa świadczącego usługi w zakresie przewozów kolejowych zyska ono dostęp nie tylko do rynku przewozów kolejowych w Polsce, ale także na terenie całej UE. – podkreślił Minister. Zwrócił uwagę, że Polska posiada jeden z najbardziej zliberalizowanych rynków kolejowych w Europie. Urząd Transportu Kolejowego wydał w 2007 roku 83 licencje na przewóz osób i rzeczy lub udostępnianie pojazdów trakcyjnych.
Minister zaznaczył, że 82 proc. przewozów w Polsce realizowanych jest przez spółki PKP, a 18 proc. przez przewoźników prywatnych z kapitałem mieszanym. Polski przewoźnik towarowy PKP Cargo zajmuje 2 miejsce wśród przewoźników towarowych w Europie.
Skala inwestycji kolejowych na najbliższe 8 lat jest szacowana na ponad 8 mld 700 mln euro.
Polsko-chińskie rozmowy o współpracy w dziedzinie kolejnictwa (foto: MT)
Minister Kolejnictwa ChRL Liu Zhijun podkreślił, że dynamika inwestycji i znaczący wzrost przewozów towarowych i osobowych w Polsce zachęca do przygotowania ze strony chińskiej projektów związanych z liniami dużych prędkości, aby poprawić atrakcyjność przewozów kolejowych.
Minister Liu Zhijun poinformował, że kolej chińska jest samowystarczalna i nie korzysta z żadnej pomocy budżetowej. Przeciętna szybkość na kolei w 2006 roku wynosiła 250 km/godz.
Ministrowie Polski i Chin podpisali „Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Kolei Chińskiej Republiki Ludowej a Ministerstwem Transportu Rzeczypospolitej Polskiej o współpracy w transporcie kolejowym”.
Strony będą współpracować w zakresie dalszego rozwoju bezpośrednich międzynarodowych kolejowych przewozów towarowych i pasażerskich pomiędzy obu państwami oraz tranzytu pasażerskiego i towarowego przekraczającego terytoria obu państw. Będą powadzić wzajemną wymianę ekspertów oraz współpracę naukową, techniczną i wymianę informacji dotyczącej transportu kolejowego.
Wyrażam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu zostaną podjęte prace nad konkretną umową i opracowany zostanie szczegółowy harmonogram działań –powiedział po podpisaniu Memorandum Minister Jerzy Polaczek.
W spotkaniu ze strony chińskiej uczestniczył także Ambasador ChRL w RP Yuan Guisen, Radca Handlowy Ambasady ChRL w RP Han Bing, przedstawiciele Ministerstwa Kolejnictwa, Organizacji Współpracy Kolei (OSŻD) oraz Przedsiębiorstwa Cywilnej Inżynierii Budowlanej. Ministrowi Transportu Jerzemu Polaczkowi towarzyszyli: Podsekretarz Stanu w MT ds. Kolejnictwa Mirosław Chaberek, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Wiesław Jarosiewicz, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny PKP S.A. Andrzej Wach, Prezes Zarządu PKP PLK S.A. Krzysztof Celiński oraz Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PKP CARGO S.A. Władysław Szczepkowski.
J.E. Liu Zhijun –Minister Kolejnictwa ChRL rozmawiał także z przedstawicielami Grupy PKP. Głównym tematem spotkania była pozycja przewoźników Grupy PKP na kolejowym rynku europejskim oraz współpracy między kolejami chińskim i Grupą PKP. 
Spotkanie Ministra Kolejnictwa ChRL z Dyrektorem Generalnym PKP SA (foto: PKP S.A.)
PKP S.A. zaprezentowało plany inwestycyjne dotyczące sieci kolejowej w Polsce, możliwości szybkiej odprawy pociągów towarowych na granicy wschodniej i walorów jakie daje w Polska w transporcie towarów koleją z Chin do Unii Europejskiej przez Polskę. 
Rozmowy dotyczyły również potencjalnych możliwości udziału przedsiębiorstw chińskich w modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej i perspektyw rozwoju przewozów towarowych z oraz do Chin drogą lądową z wykorzystaniem terminala logistycznego w Sławkowie.
W trakcie trzydniowej wizyty w Polsce J.E. Liu Zhijun pojedzie również pociągiem Grupy PKP do Krakowa. Celem podróży jest zapoznanie się ze stanem infrastruktury kolejowej, pracą załogi pokładowej pociągu i pracy zaplecza technicznego przewoźników kolejowych Grupy PKP.
Na podstawie informacji Ministerstwa Transportu i PKP S.A.