Polskie Koleje Górskie właścicielem Polskich Kolei Linowych
6 września 2013 roku Polskie Koleje Górskie, zostały właścicielem Polskich Kolei Linowych S.A. Na konto PKP S.A. zostało wpłaconych 215 mln złotych, zgodnie z umową z 22 maja 2013. Samorządowa spółka czterech gmin podhalańskich nabyła Polskie Koleje Linowe dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzielił jej jeden z funduszy.
Polskie Koleje Górskie, samorządowa spółka powołana przez cztery gminy podhalańskie – Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin –dokonała płatności 215 mln złotych na konto PKP S.A. w dniu 6 września 2013 r. Tym samym został spełniony ostatni warunek umowy prywatyzacyjnej, podpisanej w dniu 22 maja 2013 roku, dotyczącej sprzedaży Polskich Kolei Górskich. Wcześniej Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rada Nadzorcza i Walne Zgromadzenie PKP wydały wymagane prawem zgody na sfinalizowanie umowy sprzedaży. Środki finansowe, pozwalające na zakup i rozwój kolei górskich, pochodzą z funduszu inwestycyjnego. Fundusz stał się większościowym akcjonariuszem Polskich Kolei Górskich. Zgodnie z umową, wszystkie kluczowe decyzje dotyczące majątku Polskich Kolei Linowych i samej spółki pozostają w rękach Akcjonariuszy-Założycieli, czyli samorządów podhalańskich, które stworzyły spółkę przystępującą z ofertą zakupu Polskich Kolei Linowych.
– Cieszymy się, że zakup, któremu kibicuje bardzo wielu mieszkańców Podhala, nareszcie doszedł do skutku. W naszych codziennych rozmowach z mieszkańcami widzimy, że liczą na wdrożenie nowych standardów w relacjach z turystami i wprowadzenie rozwiązań, które przyczyniły się do sukcesu międzynarodowych ośrodków turystycznych. –powiedział Łukasz Chmielowski Członek Zarządu PKG S.A.
–Uczestnictwo Mid Europa Partners w projekcie samorządów Podhala traktujemy zarówno jako inwestycję, jak i zobowiązanie. Mamy świadomość, że wobec Polskich Kolei Górskich artykułowane są różne oczekiwania –od oczekiwań turystów, przez mieszkańców regionu, prowadzących drobne i większe biznesy turystyczne, aż po samorządowców. Wierzymy, że uda nam się spełnić wiele spośród nich. Bo przecież to doskonale przygotowany projekt wykreowania oferty turystycznej konkurencyjnej wobec zagranicznych ośrodków –powiedział Zbigniew Rekusz, Partner Mid Europa Partners.
– Kończymy sprawnie i profesjonalnie prowadzony proces prywatyzacji PKL. Transakcja ta stanowi silny fundament dalszego rozwoju spółki pod kontrolą nowego właściciela, łączącego w sobie znajomość lokalnego rynku turystycznego z wiarygodnością finansową, a dodatkowo będącego pod kontrolą władz samorządowych. Warte podkreślenia jest to, że w procesie sprzedaży zachowaliśmy się w pełni profesjonalnie i mając na uwadze dobro PKL i interes PKP SA jako spółki Skarbu Państwa, pokierowaliśmy transakcją całkowicie zgodnie z prawem i w duchu najlepszych praktyk stosowanych na rynku fuzji i przejęć – mówi Jakub Karnowski, prezes PKP SA.