Pociągi pielgrzymkowe MAV, do Rumunii i Częstochowy
Na mszę papieżaFranciszka 1 czerwca w Sumuleu Ciuc w Siedmiogrodzie w Rumunii pojedzie zWęgier pociąg pielgrzymkowy – poinformowali w czwartek organizatorzy,Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) oraz biuro podróży Misszio Tours.
Założyciel Misszio Tours, Laszlo Budai powiedział, że 31maja z trzech węgierskich miast: Budapesztu, Szombathely (na zachodzie przygranicy z Austrią) i Miszkolca (północny wschód) wyruszą pociągi, które połącząsię w mieście Puespoekladany na wschodzie kraju. Stąd skład 17 wagonów ruszydalej i dotrze na miejsce następnego dnia rano.
Węgierscy pielgrzymi wezmą udział w łacińskojęzycznej mszypapieskiej, a po południu ruszą z powrotem na Węgry. W pociągu według Budaiegozmieści się tysiąc osób.
W tym roku, podobnie jak w poprzednich, w czerwcu pojedzieteż pociąg pielgrzymkowy do Częstochowy, a we wrześniu do Medjugorie w Bośni iHercegowinie.
Prezes MAV Andras Csepke poinformował, że MAV w tym roku poraz pierwszy dołączy do tych specjalnych pociągów wagony własnej produkcji, wktórych będą mogły bezpiecznie podróżować osoby na wózkach inwalidzkich orazrodziny z dziećmi w wózkach i gdzie można będzie umieścić rowery.
Przewodniczący episkopatu Węgier, biskup Andras Verespodkreślił, że pociągi pielgrzymkowe są otwarte dla wszystkich, a doświadczeniepoprzednich lat pokazuje, że często wsiadają do nich osoby niewierzące, aleposzukujące Boga.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wiceminister zasobów ludzkich Attila Fueloep dodał, żepociągi do Siedmiogrodu pomagają nie tylko przeżyć doświadczenie religijne,lecz także wzbudzają poczucie jedności narodowej. Nawiązał w ten sposób dofaktu, że w Siedmiogrodzie mieszka znaczna mniejszość węgierska.
Na konferencji prasowej poświęconej pociągom pielgrzymkowymodczytano pozdrowienia przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera, którynapisał: „Pociąg do Czarnej Madonny oraz do Najświętszej Maryi Panny (w SumuleuCiuc) niczym wykrzyknik objeżdża Kotlinę Panońską i Europę Środkową, głoszącliczącą tysiące lat chrześcijańską myśl, której w XXI wieku znów groziniebezpieczeństwo”.
„