Po 13 latach pociągi wrócą na trasę Kielce – Busko-Zdrój
Od 30 czerwca 2018roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego uruchomi wakacyjne weekendowepołączenie kolejowe na trasie Kielce – Busko-Zdrój.
Pociągi na tej trasie zostają wznowione po 13-letniejprzerwie, po sukcesie podobnego wakacyjnego połączenia w latach ubiegłych natrasie Kielce – Sandomierz.
Buski kurort to jednoz najbardziej popularnych miejsc w Świętokrzyskiem, a lecznictwo uzdrowiskoweto jedna z kluczowych specjalności regionalnych, którą chcemy rozwijać – mówiłmarszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Na razie pociąg będzie uruchomiony w formie połączeń wakacyjnych. Zoferty wakacyjnych pociągów do Sandomierza skorzystało kilkanaście tysięcyosób. Wierzę, że również połączenia do Buska będą cieszyć się nie mniejsząpopularnością – dodał.
To bardzo ważnepołączenie dla kielczan, dla kuracjuszy buskich sanatoriów, ale ważne także dlamieszkańców Buska. Będą oni mogli rano przyjechać do Kielc, a wieczorem wrócić,ponieważ będą kursować dwie pary pociągów – zapewnił wicemarszałek JanMaćkowiak.
Trwają prace nadkoncepcją przedłużenia toru, by można dojechać pociągiem w pobliżeuzdrowiska. Na razie władze Buskazorganizują połączenia busami z dworca kolejowego do centrum miasta. – To ważnadecyzja. Podmioty uzdrowiskowe są bardzo zadowolone, że wraca to połączenie– mówił Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.
Do Buska wybieramy siępo zdrowie, po wypoczynek, po relaks. Wzrasta liczba osób odwiedzających Busko.To co roku ponad 80 tys. kuracjuszy. Wielu przyjeżdża do Kielc pociągami iczęsto zwracali uwagę na brak tego połączenia. Cieszę że ta inicjatywa radnychSejmiku jest realizowana – stwierdził Grzegorz Gałuszka, przewodniczącyKomisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą SejmikuWojewództwa Świętokrzyskiego oraz dyrektor buskiego Uzdrowiskowego SzpitalaKompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”.
Funkcjonowanie połączeń w okresie wakacyjnym będziesfinansowane przez samorząd województwa. Koszt szacowany jest na ok. 70 tys.zł. W trakcie podróży pasażerowie będą mogli w pociągu wykonać badaniaprofilaktyczne czy zapoznać z ofertą buskich uzdrowisk.
Z Kielc w soboty i niedziele pociągi będą odjeżdżać o godz.10:52 oraz 19:16, a z Buska o godz. 12:00 i 20:28. Podróż będzie trwała ok. 53minut. Do obsługi połączeń skierowane zostaną nowe ezty, dostosowane doprzewozu osób niepełnosprawnych oraz dużych bagaży. Pociągi po drodze będą sięzatrzymywać na stacjach: Sitkówka-Nowiny, Brzeziny i Włoszczowice.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wicemarszałek Jan Maćkowiak podał, że istnieje szansa, abypociąg do Buska-Zdroju kursował w przyszłości przez cały rok. Po okresie wakacyjnym ocenimy, jakie efektyto przyniosło. Będziemy wiedzieli, ilu pasażerów skorzystało z tego połączenia.Jestem jednak przekonany, że dalej będziemy tę inicjatywę rozwijać -zapewnił Maćkowiak, który poinformował też, że organizacja wakacyjnegopołączenia kolejowego będzie kosztowała samorząd województwa około 70 tys.złotych. Oczywiście, jeśli wpływy zbiletów będą wyższe niż zakładamy, to ta kwota będzie mniejsza – zaznaczył.
Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskichkurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszychsanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego,reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry.Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych -siarczkowej i solanki.
W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwauzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego”Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A., a także sanatoria prowadzone przez innepodmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też wSPA, hotele i pensjonaty.
W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany wXIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jestklonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. Wparku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw orazkawiarenki i restauracje.
Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski znajbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – siedzibą Sanatorium Marconi,reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer wcentrum Buska.
„