PKP SA optymalizują działalność
PKP SA kończy proces centralizacji funkcji wsparcia spółki integrując realizowane dotąd w poszczególnych Oddziałach Regionalnych zadania z zakresu finansów, rachunkowości i rozliczeń w centrali spółki. Proces zostanie obudowany szeregiem inicjatyw wspierających przeniesienie pracowników do centrali PKP SA w Warszawie oraz działań osłonowych dla osób które nie będą zainteresowane udziałem w procesie centralizacji .
W ramach centralizowanej struktury organizacyjnej w PKP SA od 2012 roku optymalizowane są obszary wsparcia w zakresie funkcji takich jak zakupy, audyt wewnętrzny, informatyka, windykacja, kadry i płace, finanse i księgowość oraz kontroling. Dzięki temu PKP SA będzie działać efektywniej, a wymienione funkcje wsparcia nie będą dublowane w 6 oddziałach regionalnych przedsiębiorstwa.
Obecnie spółka realizuje ostatni z wymienionych w planie etapów optymalizacji, który dotyczy centralizacji Departamentu Finansów i Rachunkowości, a mający na celu ujednolicenie i automatyzację procesów rozliczeniowo-księgowych w firmie.
Od 1 sierpnia 2013 roku funkcje tego Departamentu będą wykonywane wyłącznie w Warszawie, z czym wiąże się możliwość przeniesienia pracowników z oddziałów regionalnych do centrali PKP SA.
Kierownictwo PKP SA w ramach wewnętrznej kampanii informacyjnej akcji rozpoczęło cykl spotkań z zainteresowanymi pracownikami w poszczególnych Oddziałach, na których przedstawione będą rozwiązania do nich adresowane. „Wprowadzamy rozbudowane programy wsparcia zarówno dla pracowników, którzy chcą zmienić miejsce pracy na Warszawę, jak i dla tych, którzy z różnych względów nie mogą tego zrobić. Oba programy –Program Dobrowolnych Relokacji, jak i Program Dobrowolnych Odejść –to przykłady najlepszych praktyk w dziedzinie przeprowadzania restrukturyzacji, ze szczególnym uwzględnieniem działań osłonowych dla osób odchodzących z firmy oraz inicjatyw wspomagających mobilność pracowników. Wprowadzamy PDR ponieważ bardzo zależy nam, aby jak najwięcej pracowników, doświadczonych i charakteryzujących się wysokimi kompetencjami, kontynuowało pracę w PKP SA.”–mówi Łukasz Szarawara, Dyrektor Zarządzający ds. Finansowych PKP S.A. i Grupy PKP.
W ramach Programu Dobrowolnych Relokacji (PDR), spółka oferuje pracownikom:
•znalezienie możliwie najlepszego stanowiska pracy w nowej strukturze, zgodnie z doświadczeniem i kompetencjami,
•wsparcie finansowe w formie jednorazowej wypłaty w procesie zmiany miejsca pracy i przeprowadzce do Warszawy.
Dla osób które z różnych względów nie będą w stanie skorzystać z PDR, przygotowano Program Dobrowolnych Odejść (PDO), oferując
•rekompensaty korzystniejsze niż wynikałoby to z przepisów polskiego prawa,
•dodatkowe rekompensaty dla osób zaangażowanych w realizację konkretnych zadań związanych ze sprawnym przeniesieniem zadań z oddziałów regionalnych do centrali w Warszawie,
•uczestnictwo w Programie Wsparcia w Poszukiwaniu Pracy przygotowanego przy udziale specjalistycznej firmy zewnętrznej (wsparcie dla osób odchodzących w podjęciu nowej pracy, dotarciu do ofert pracy i potencjalnych pracodawców, szkolenia i konsultacje).
Optymalizacja działania PKP SA polegająca na integracji funkcji wsparcia, została zatwierdzona przez zarząd PKP SA jesienią 2012 roku. Rozproszona geograficznie struktura cechowała się nieoptymalną efektywnością, a koszty funkcjonowania były znaczne w stosunku do osiąganych efektów.