PKP PLK: Zmiany rozkładu jazdy

inforail
13.01.2011 09:59

PKP Polskie Linie Kolejowe pracują nad korektą rozkładu jazdy na remontowanej trasie z Gdyni przez Warszawę do Krakowa i Katowic. Ma on wejść od 1 marca. Pociągów może być 'trochę’ mniej, ale w zamian kolej wydłuży ich składy.
– Prace nad rozkładem jazdy na trasie z Gdyni przez Warszawę do Krakowa i Katowic, jaki wejdzie w życie od 1 marca, są prowadzone w drodze konsultacji z zainteresowanymi przewoźnikami pasażerskimi, przy wsparciu ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Urzędu Transportu Kolejowego – powiedział rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki. Dodał, że ilość pociągów zostanie tak zmieniona, by pasażerowie odczuli jak najmniej utrudnień z powodu robót modernizacyjnych.
Rzecznik wyjaśnił, że linia Warszawa – Gdynia jest kompleksowo modernizowana, a roboty trwają na 2/3 trasy. – Ważne prace modernizacyjne rozpoczniemy w bieżącym roku także na Centralnej Magistrali Kolejowej i jej odgałęzieniu w kierunku Krakowa. Zmiany w rozkładach będą, więc dotyczyły również pociągów z Warszawy do Krakowa i Katowic oraz w kierunku przeciwnym – powiedział rzecznik.
Podkreślił, że prace prowadzone są bez przerywania kursów pociągów, co wiąże się z tym, że konieczne jest zamykanie na długich odcinkach jednego toru, podczas gdy ruch w obie strony jest prowadzony wahadłowo po torze czynnym. – Tak, więc np. linia Warszawa – Gdynia, w normalnych warunkach dwutorowa, a w pobliżu Warszawy i Gdańska nawet trzytorowa, na większej części swojego przebiegu staje się w okresie robót linią faktycznie jednotorową – powiedział Łańcucki. Dodał, że w czasie intensywnych prac na torach wszystkie zgłoszone przez przewoźników pociągi nie mogą na nie wjechać.
– Możliwy jest więc taki wariant rozkładu, w którym pociągów będzie nieco mniej. Oczekiwana przez podróżnych ilość miejsc może zostać zapewniona w inny sposób, na przykład przez wydłużenie składów. Takie rozwiązanie nie zmniejszyłoby ilości miejsc w pociągach, a ułatwiłoby 'zmieszczenie’ pociągów na trasie i ich punktualne przyjazdy między Trójmiastem, Warszawą, Krakowem i Katowicami – zaznaczył.
Dodał, że rozważone zostanie wprowadzenie pociągów, których czas przejazdu całą trasą w miarę możliwości nie będzie się zmieniał. Niezmienne pozostałyby także godziny odjazdu ze stacji początkowej i przyjazdu do stacji końcowej, przy możliwych zmianach godzin przyjazdów do stacji pośrednich.
Łańcucki powiedział, że z podobną organizacją ruchu pociągów należy liczyć się także na innych trasach, których modernizacja rozpocznie się w 2011 r., np. na trasie Katowice – Kraków – Rzeszów. O wszystkich zmianach podróżni mają być wcześniej poinformowani przez Polskie Linie Kolejowe oraz przez przewoźników.