PKP PLK z umową na dokumentację prac na linii helskiej. I nie tylko
PKP Polskie LinieKolejowe podpisały umowy z wykonawcami dokumentacji przygotowawczej projektów,których realizacja usprawni kolejowe połączenia mieszkańców Kaszub zTrójmiastem.
Zadania są dofinansowane z Regionalnego Programu OperacyjnegoWojewództwa Pomorskiego.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy naopracowanie czterech studiów wykonalności dla projektów kolejowych na tereniewojewództwa pomorskiego. Przeanalizowane zostaną rozwiązania, które pozwoląprzybliżyć kolej mieszkańcom województwa. Analizowana będzie poprawaprzepustowości, a także budowa nowych linii kolejowych oraz stacji iprzystanków w celu zintegrowania kolei z pozostałymi segmentami transportuzbiorowego w regionie. Opracowane dokumenty będą podstawą do szczegółowegoplanowania inwestycji w perspektywie po 2020 r.
Więcej połączeńkolejowych na Mierzeję Helską
Celem projektu pn. „Poprawa przepustowości na linii nr 213Reda – Hel” jest zwiększenie liczby pociągów kursujących na trasie do Helu.Poprawi to dostępność komunikacyjną mieszkańców północnych Kaszub i MierzeiHelskiej z Trójmiastem oraz resztą kraju. Wykonawca dokumentacji zaproponujewarianty polegające m. in. na budowie mijanek (Reda Rekowo, Żelistrzewo,Swarzewo, Chałupy, Hel Bór), dobudowie drugiego toru na odcinku Reda – Władysławowooraz Jastarnia – Hel oraz elektryfikacji linii.
Przeanalizowana zostanie również budowa nowych przystankówosobowych o roboczych nazwach Reda Ciechocino, Smolno, Chałupy Kemping, KuźnicaWschód, Jastarnia Wschód, Hel Bór. Pod uwagę wzięta będzie także dobudowaperonów w Pucku, Władysławowie i Jastarni. Lepszy dostęp do pociągów byłby porozbudowie peronu w Chałupach i Mrzezinie. Analizowana będzie budowa węzłaprzesiadkowego Władysławowo Południe lub Gnieżdżewo/Swarzewo.
Do Bytowa wrócą pociągipasażerskie
Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 211 odcinekLipusz – Kościerzyna i linii kolejowej nr 212 odcinek Lipusz- Bytów” pozwoli napowrót pociągów z Bytowa, przez Lipusz i Kościerzynę do Trójmiasta. W ramachdokumentacji przygotowawczej szczegółowo przeanalizowany będzie zakresprzebudowy torów między Lipuszem a Bytowem.
Jeden z wariantów, który przygotuje wykonawca, uwzględnibudowę nowej stacji pod roboczą nazwą Lipusz Północny, która umożliwibezpośrednie połączenie linii z Kościerzyny do Lipusza (nr 211) z linią zLipusza do trasy Miastko – Słupsk (nr 212).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nowy przystanek wLęborku
Realizacja projektu pn. „Rewitalizacja i elektryfikacjalinii kolejowej nr 229 na odcinku Lębork – Nowa Wieś Lęborska” pozwoli nawydłużenie relacji pociągów SKM do Nowej Wsi Lęborskiej i poprawi mieszkańcomdostęp do kolei. W planach jest m. in. rozbudowa przystanku osobowego w NowejWsi Lęborskiej o dodatkowy tor. Analizowana będzie budowa nowego przystankuosobowego Lębork Sikorskiego, co poprawiłoby dostęp do kolei w tej dynamicznierozwijającej się części miasta. Wymiana torów na ponad 3-kilometrowym odcinkuoraz zamontowanie sieci trakcyjnej umożliwiłoby całoroczny ruch pociągów SKMmiędzy Lęborkiem a Nową Wsią Lęborską.
Kolej dla północnychdzielnic Gdyni
Wykonawca dokumentacji przygotowawczej dla projektu pn.”Włączenie północnych dzielnic Miasta Gdyni oraz Gminy Kosakowo w system koleiaglomeracyjnej na obszarze Pomorskiej Metropolii” przeanalizuje rozwiązania,które mogą poprawić dostęp mieszkańców Kosakowa i okolic do transportukolejowego. Celem będzie jego integracja z innymi gałęziami lokalnegotransportu. Analizie zostanie poddane nowe połączenie kolejowe na trasie Gdynia– Rumia – Gdynia Port Oksywie – Kosakowo – Mosty/Mechelinki. Wykonawca rozważytakże budowę nowego przystanku osobowego Gdynia Śródmieście na przedłużeniu ul.Żwirki i Wigury oraz budowę dodatkowych peronów na przystankach Gdynia WzgórzeŚw. Maksymiliana oraz Gdynia Stocznia.
Dokumentacja przygotowawcza dla wymienionych projektówpowstanie dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego WojewództwaPomorskiego na lata 2014-2020. Opracowanie dokumentów planowane jest do końca2020 r. Wartość przygotowania czterech dokumentacji to 4,755 mln zł (netto).Realizacja projektów planowana jest po 2020 roku.
„