PKP PLK wspomagają wąskotorówki
Dla Żuławskiej KoleiDojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej przekazane przez PKP PolskieLinie Kolejowe elementy torów pozwolą na przygotowanie atrakcyjnych połączeń.
Współpraca kolejarzy dużej i małej kolei to zachowanie wakcji ciekawego taboru. Niewykorzystany przez PKP PLK sprzęt będzie takżeprzypominał o historii kolei w Pile i Zielonej Górze.
Dzięki PKP PLKkolejki dokręcą śruby
Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyniotrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy torów. Dziękiprzekazanym materiałom, m.in. 20 tys. śrub będzie możliwy remont zabytkowej,wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej pod zarządem Towarzystwa. Efektdarowizny to korzyść dla mieszkańców i turystów. Kolejka stanowi jedną zgłównych atrakcji turystycznych Żuław i Mierzei Wiślanej. W sezonie przewoziponad 70 tys. pasażerów.
Do Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej trafiłyniewykorzystywane już przez PLK m.in. szyny, śruby, wkręty. Elementy o wartościponad 100 tys. zł mogą być wykorzystane przez „mniejszą kolej” i pozwolą na przeprowadzenieremontu torów zabytkowej kolei wąskotorowej na odcinku Koszalin-Rosnowo.Wymiana zapewni Towarzystwu utrzymanie sprawnych przejazdów kolejką.
Z torów do muzeum
Koło Miłośników Kolei w Pile otrzymało od PLK mechaniczneurządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstanie z ich udziałem wyjątkowaekspozycja z okazji 170-lecia kolei w mieście. Przekazane przedmioty m. in.skrzynia blokowa i dźwignie zwrotnicowe, po przeprowadzeniu renowacji, będąwykorzystywane jako elementy wystaw tematycznych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze pozyskaneod PLK mechaniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym umieści w skanseniekolei powiatowych Parku Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze. Bramka sygnałowai semafory pochodzące z lat 30. XX w. będą kolejnymi eksponatami niezwykłejwystawy, pokazującej urządzenia kolejowe regionu.
Teraz z kolei czas namuzea, edukację, szkolenia
Od 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe 75 razy przekazałyniewykorzystywane już elementy infrastruktury kolejowej i nieużywany tabor dojednostek kulturalnych, oświatowych i ośrodków promujących kolejowe tradycje wróżnych rejonach Polski. Tylko w zeszłym roku szyny otrzymało Towarzystwo PrzyjaciółKolejki Średzkiej „Bana”. Dzięki darowiźnie przejazdy Średzką KolejkąWąskotorową nadal będą sprawne i bezpieczne. Pamiętające „dawną kolej” elementyz przejścia pod torami oraz wyeksploatowane wagony trafiły do StowarzyszeniaMiłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, a wagon techniczno-gospodarczy,urządzenia sterowania ruchem kolejowym i pulpity sterownicze do MuzeumParowozowni Jarocin. W 2019 r. sprzęt wzbogacił szkolne pracownie dydaktyczneZespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Siedlcach. Już kolejny raz przekazanotam nieużywane już na torach elementy sterowania ruchem kolejowym. Siedleckaszkoła jest jedną z ośmiu, które w ostatnich latach otrzymały sprzęt służącynauce zawodu.
„