PKP PLK: 99% wypadków na przejazdach kolejowych to wina kierowców

inforail
31.08.2018 11:48

99% wypadków, doktórych doszło na przejazdach drogowo-kolejowych, wynika z niebezpiecznychzachowań kierowców – poinformował w czwartek rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.Przypomniał o żółtych naklejkach informacyjnych na wszystkich przejazdach wkraju.

W ostatni wakacyjny piątek kolejarze zorganizowali nadziesiątkach przejazdów w kraju akcję „Bezpieczny piątek”. PracownicyPKP PLK i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz policji przypominali,instruowali i kontrolowali kierowców na skrzyżowaniach toru i drogi. Rozdawalitakże ulotki przypominające o informacjach umieszczonych na żółtej naklejceprzy przejazdach kolejowych.

Żółte naklejki na początku czerwca umieszczono na 14 tys.przejazdów drogowo-kolejowych w Polsce. Widnieje na nich numer przejazdu, atakże numery telefonów alarmowych. Umieszczone są na wewnętrznych stronachprzejazdów drogowo-kolejowych. Tam gdzie są szlabany, umieszczono je nanapędach blokad. Na przejazdach, gdzie są znaki stop i krzyże św. Andrzejaznajdują się od wewnętrznych stron krzyży. Są odblaskowe. „Od tego czasupodjęliśmy około 200 reakcji na sytuacje, które były potencjalnym zagrożeniemna przejazdach” – zaznaczył rzecznik.

Po otrzymaniu zgłoszeń od kierowców w dziewięciu przypadkachkolejarze wstrzymali ruch pociągów. Zapobiegło to tragediom. Tak było np. naprzejeździe pod Daleszewem Gryfińskim. Tam 13 czerwca ciężarówka wjechała podpociąg osobowy. Świadek wypadku zadzwonił pod nr 112 i podał numer przejazdu znaklejki. „Dzięki nowej procedurze uniknęliśmy dodatkowej tragedii, gdyżdyżurny zatrzymał jadący pociąg pospieszny. Precyzyjna lokalizacja miejscazdarzenia skróciła czas dojazdu służb ratunkowych” – poinformowalikolejarze. Podobnie było 13 sierpnia w Krasnymstawie. Jadąca biegnącą wzdłużlinii kolejowej drogą krajową nr 17 cysterna z 30 tonami gazu przewróciła się iznalazła na torze. „Zgłoszenie pod nr 112 pozwoliło wstrzymać ruch, dziękiczemu uniknięto najazdu pociągu na ładunek z gazem” – informuje PKP PLK.

Przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych i Straży OchronyKolei poinformowali, że 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowychwynika z niebezpiecznych zachowań kierowców. „Kierowcy popełniali te samebłędy: ignorowanie znaku stop oraz czerwonych świateł nakazujących bezwzględnezatrzymanie się, wjazdy pod opadające rogatki, omijanie slalomem półrogatek izbyt szybka jazda powodująca taranowanie zapór” – podali.

Zapowiadają, że jesienią rozpoczną kolejną akcję edukacyjnąskierowaną do najmłodszych i cykl warsztatów dla instruktorów ośrodków naukijazdy. To działania w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban naryzyko!”.

Akcja prowadzona od 12 lat przypomina o bezpiecznymzachowaniu na przejazdach kolejowych. Informacje przekazywane są w różnejformie od ulotek i banerów po spoty filmowe i radiowe oraz działania w mediachspołecznościowych. Kierowane są do wszystkich grup wiekowych i zawodowych.

W lipcu i sierpniu na wszystkich 14 tys. przejazdówkolejowo-drogowych doszło do 52 wypadków. Zginęło 13 osób.