PKP Intercity partnerem wystawy w Muzeum Rzeźby w Królikarni

inforail
14.01.2019 11:54

PKP Intercity zostałopartnerem wystawy „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018” w filii MuzeumNarodowego w Warszawie. Chętni mogą zobaczyć ekspozycję bezpłatnie do kwietnia2019 r.

Niezwykłe pomniki

PKPIntercity wspiera obchody 100-leciaodzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa w Królikarni, której patronujeprzewoźnik, to centralny punkt międzynarodowego projektu badawczegopoświęconego rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycjaprzedstawia funkcje, losy oraz procesy, jakim podlegają pomniki. Opisuje to naprzykładzie ponad dwudziestu monumentów z regionu Europy Środkowo-Wschodniejpowstałych w latach 1918-2018. Wystawa jest swego rodzaju przeglądemhistorycznym, ale też porusza toczące się współcześnie debaty wokół pomnikówprzeszłości. Wstęp na wystawę jest wolny, ekspozycja dostępna jest między 16grudnia 2018 a 10 kwietnia 2019 roku.

Jako narodowy przewoźnikaktywnie włączamy się w świętowanie polskiej niepodległości. Aktualniewspółpracujemy z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Zachęcamywszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy. W naszym magazynie pokładowym „Wpodróż” będziemy prezentować pomniki w Polsce i w Europie. Do wszystkichmiejsc, do których będziemy nawiązywać opisując pomniki, można dotrzećpociągami PKP Intercity– podkreśla Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Pomnikisą obecne w kulturze europejskiej od czasów greckiej i rzymskiej starożytności.

Wostatnim stuleciu w Europie Środkowo-Wschodniej, w związku ze skomplikowanymilosami politycznymi, stawianie, przerabianie i usuwanie pomników odbywało się wzłowrogo przyspieszonym tempie. Wystawa w Królikarni opowiada o pomnikachistotnych ze względów artystycznych, historycznych lub społecznych. Także tych,które pomimo niezaprzeczalnej wartości artystycznej bywają krytykowane zewzględu na upamiętniane wydarzenia i siły polityczne. Poprzez zestawienieprzykładów z różnych krajów chcemy zbadać, czy można mówić o podobieństwachform, logiki i dynamiki losów środkowoeuropejskich pomników – tłumaczy ideęwystawy Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiegow Królikarni.

Wramach współpracy przewoźnika z muzeum, wybrane dzieła rzeźbiarskie orazciekawostki z nimi związane zostaną opisane w magazynie pokładowym „W podróż”oraz przedstawione na stronach przewoźnika w mediach społecznościowych.

PKP Intercity zaangażowanew świętowanie niepodległości

Wtrakcie ostatnich miesięcy PKP Intercity świętowało wraz z Polakami okrągłąrocznicę odzyskania niepodległości. Aktywnie współpracowało m.in. z biuremProgramu Niepodległa oraz Polską Organizacją Turystyczną. Z inicjatywyprzewoźnika na warszawskim Powiślu powstał niezwykły mural przedstawiającysposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Na co dzień PKP Intercityaktywnie zachęca do podróży pociągami i poznawania wszystkich, nawet tychnajdalszych zakątków Polski.