PKP Informatyka: Rok 2013 rekordowy

inforail
25.04.2014 11:35

Ponad 13 mln zł to wynik finansowy PKP Informatyki za 2013 rok –najlepszy w jej historii. Do poprawy parametrów finansowych w znaczący sposób przyczyniła się m.in. przeprowadzona restrukturyzacja.
Zysk za 2013 rok jest prawie trzykrotnie większy od najlepszego wyniku finansowego wypracowanego przez spółkę w czasie jej funkcjonowania. Wartość EBITDA wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 24,4 mln zł. Znacząco poprawiła się także rentowność spółki, która osiągnęła poziom 20,5% (ROE). Rentowność sprzedaży wyniosła 11,1%, czyli o 8,4 punktów procentowych więcej w stosunku do roku 2012 (ROS). O 11% zmniejszyły się koszty działalności operacyjnej firmy.
Wypracowany wynik finansowy jest efektem m.in. restrukturyzacji, która objęła strukturę organizacyjną, ofertę produktów i usług, stosowane technologie oraz zatrudnienie.
– Firma IT musi stale się zmieniać, aby nadążyć za rozwijającym się rynkiem, ewoluować wraz z nim. Dlatego też ciągle pracujemy nad poprawą efektywności i wydajności, zwiększeniem przychodów ze sprzedaży, wzrostem rentowności, rozwojem nowych produktów –mówi Sławomir Nowicki, prezes zarządu PKP Informatyka.
Bardzo duże zmiany zaszły w obszarze budowy produktów. Dokonano przeglądu używanych technologii. Zatrudniono kilkudziesięciu programistów ze znajomością m.in. środowiska Java i .Net. Przeprowadzono zmiany w zakresie architektury systemów, analizy jakości tworzonego oprogramowania, utrzymania produktów i usług.
– Kluczowe zmiany zaszły w obszarze obsługi klienta. Powołaliśmy zespół key account managerów. Zatrudniliśmy kilkunastu specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów IT. Przeorganizowaliśmy serwis techniczny i uruchomiliśmy centralny Service Desk –dodaje Sławomir Nowicki.
Spółka bierze udział w otwartych przetargach i postępowaniach konkursowych poza rynkiem kolejowym, konkurując z największymi graczami branży IT w Polsce. Dzięki nabyciu Kolejowych Zakładów Łączności w 2013 roku zaoferowała nowe produkty na nowych rynkach, m.in. system informacji pasażerskiej zainstalowany na dworcach w Poznaniu i Krakowie. Realizuje też projekty z zakresu inteligentnych systemów transporotowych dla Bydgoszczy i Grudziądza. Ostatnio wygrała przetarg na realizację systemu zarządzania ruchem drogowym w Koszalinie. Pracuje nad nowym produktem –Platformą Sprzedaży Biletów i rozwija aplikacje wspierające obsługę przewozów pasażerskich i towarowych.