PKP CARGO zabezpieczy lokomotywy dla PKP PLK
PKP PLK zawarły z PKPCARGO umowę dotyczą usługi trakcyjnej związanej z zabezpieczeniem lokomotywwraz z drużynami trakcyjnymi dla celów utrzymaniowo-naprawczych i awaryjnych wlatach 2020–2021.
Wartość zamówienia to 16 000 000.00 PLN netto. Zostało onoudzielone w trybie bezprzetargowym.
PKP Polskie Linie Kolejowe jako zarządca infrastrukturykolejowej jest odpowiedzialny między innymi za utrzymanie przejezdnościzarządzanych linii kolejowych, które obejmuje:
1) prowadzenie pociągów utrzymaniowo-naprawczych i próbnych;
2) wykonywanie pracy manewrowej;
3) pozostawanie w pogotowiu do wykonywania ww. czynności;
4) przejazdy lokomotyw luzem do i z obsługi pociągówobjętych przedmiotem Umowy;
5) prowadzenie pługów odśnieżnych, zespołów odśnieżnych,wagonów do wywózki śniegu;
6) usuwanie oblodzeń (przecieraniu) przewodów jezdnych siecitrakcyjnej, przeprowadzaniu jazd patrolowych przejezdności linii kolejowych wekstremalnych warunkach pogodowych(atmosferycznych), np. obfitych opadówśniegu;
7) prowadzenie pociągów pomiarowych;
8) prowadzenie składów zespołów (pociągów) kolejowegoratownictwa technicznego;
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
9) prowadzenie pociągów zastępczą trakcją spalinową(przeciąganie);
10) usuwanie nagłych utrudnień eksploatacyjnych będącychprzyczyną zablokowania linii kolejowych, wynikających z nieprzewidzianychuszkodzeń infrastruktury kolejowej, spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi,złośliwymi chuligańskimi i lekkomyślnymi działaniami osób postronnych.
Do wykonywania powyższych zadań niezbędne są pojazdytrakcyjne w postaci lokomotyw spalinowych i elektrycznych. PKP Polskie LinieKolejowe nie posiadają lokomotyw oraz drużyn trakcyjnych (maszynistów)niezbędnych do realizacji przedmiotowego zamówienia, brak tych pojazdówskutkuje potrzebą ich wynajmu wraz z obsługą.
Z informacji opublikowanej na stronie Urzędu TransportuKolejowego (UTK) (stan na 26.6.2019 r.) wynika, że 77 podmiotów gospodarczychposiada aktywne licencje na świadczenie usług trakcyjnych, w tym 19 podmiotówgospodarczych posiada aktywne licencje na wykonywanie przewozów kolejowych osóbi przewozów kolejowych rzeczy. Jednak tylko PKP CARGO S.A. posiada wszystkieniezbędne licencje na świadczenie usługi będącej przedmiotem zamówienia.Zakłady PKP Cargo S.A. rozmieszczone są na terenie całej Polski, a lokomotywytego przewoźnika poruszają się po liniach kolejowych zarządzanych przez nasząSpółkę i w związku z tym są w stanie zapewnić usługi trakcyjne na wszystkich liniachkolejowych, co szczególnie ważne jest w przypadku świadczenia usług dla ZakładuMaszyn Torowych w Krakowie oraz Centrum Diagnostyki w Warszawie (zakłady tedziałają na terenie całego kraju).
Wykonawca posiada lokomotywy spalinowe i elektryczne o mocyzapewniającej poprawne świadczenie wymaganych usług. Oprócz tego posiadalokomotywy spalinowe ze sprzęgami typu SA-3 przystosowane do współpracy zpługami odśnieżnym typu SDP-M posiadającymi również sprzęgi typu SA-3. PKPCargo S.A. świadczy usługi trakcyjne dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odczasu powstania Spółki. Zamówienia udzielane były w trybie z wolnej rękizgodnie z przepisami Ustawy.
Podane wyżej przesłanki zastosowania trybu zamówienia zwolnej ręki wyczerpują przesłanki formalne i potwierdzają, że z przyczyntechnicznych o obiektywnym charakterze jedynym wykonawcą mogącym zrealizowaćzamówienie, przedmiotem którego są usługi trakcyjne związane z zabezpieczeniemlokomotyw wraz z drużynami trakcyjnymi dla celów utrzymania infrastruktury kolejowej,nadzoru, przeprowadzenia badań i usuwania awarii w okresie od godziny 00.00dnia 1 stycznia 2020 r. do godziny 24.00 dnia 31 grudnia 2021 r., na potrzebyjednostek organizacyjnych zamawiającego, jest PKP Cargo S.A. i nie istniejerozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencjinie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.
„