Pierwszy krok do rewitalizacji kolejki wąskotorowej Ciuchcia Expres Ponidzie

inforail
08.06.2020 14:45

Województwo świętokrzyskie,powiaty: jędrzejowski, pińczowski i gminy Jędrzejów, Pińczów, Imielno oraz Kijebędą współpracowały przy realizacji zadania zmierzającego do rewitalizacji orazfunkcjonowania Kolejki Wąskotorowej Ponidzie.

Dziś (8 czerwca) w Pińczowie podczas ZwyczajnegoZgromadzenia Wspólników Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia ExpresPonidzie” sp. z o. o. samorządy podpisały List intencyjny w tej sprawie. Zestrony samorządu województwa dokument sygnowali marszałek Andrzej Bętkowski iczłonek Zarządu Województwa Marek Jońca.

3 czerwca 2020 r. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjąłuchwałę w sprawie przyjęcia projektu Listu intencyjnego pomiędzy województwemświętokrzyskim, powiatem jędrzejowskim, powiatem pińczowskim, gminą Jędrzejów,gminą Pińczów, gmina Imielno oraz gminą Kije w celu zainicjowania przez Stronydziałań zmierzających do nawiązania współpracy dotyczącej realizacji zadaniawłasnego województwa świętokrzyskiego pn. „Rewitalizacja oraz funkcjonowanie KolejkiWąskotorowej Ponidzie”.

Po przeprowadzeniu likwidacji Świętokrzyskiej KolejkiDojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie” Sp. z o. o., kolejka wąskotorowa zostanieprzejęta  przez samorząd województwa przywspółfinansowaniu przez samorządy, dotychczasowych wspólników Spółki.Prowadzenie kolejki ma zostać powierzone Zespołowi Świętokrzyskich iNadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.  Kolejka będzie funkcjonować na trasie Jędrzejów– Umianowice – Pińczów. 

– Żywię taką nadzieję, że podpisując dziś ten listintencyjny uratujemy w ten sposób kolejkę wąskotorową, choć nie jest to zadanieproste i będzie wymagało nakładów – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– To historyczna chwila, bowiem od ponad 100 latfunkcjonowania, kolejka dawała wielką szansę dla tej części ziemi świętokrzyskiej,dostarczając różne towary i materiały. Stoimy na stanowisku, że musimy podjąćzdecydowane działania, które umożliwią rozwój kolejki już o charakterzeturystycznym. Cieszę się, że ponad roczne ustalenia możemy dziś zwieńczyćpodpisaniem listu intencyjnego – dodał członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Celem podpisanego dokumentu jest organizacja działalnościedukacyjnej, turystycznej i rekreacyjnej poprzez połączenie zrewitalizowanej idostosowanej do dzisiejszych standardów historycznej infrastruktury kolejkiwąskotorowej z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi Nadnidziańskich ParkówKrajobrazowych.

W całokształt tych działań wpisuje się także budowa OśrodkaEdukacji Przyrodniczej wraz z zapleczem edukacyjno-technicznym w przepięknym imalowniczym terenie, obejmującym obszary Natura 2000 i Nadnidziańskiego ParkuKrajobrazowego w Umianowicach, gm. Kije. W Ośrodku prowadzona będzie edukacjaprzyrodnicza w postaci zajęć teoretycznych i warsztatowych. Do dyspozycjiuczestników będzie nowoczesny, w pełni wyposażony i przyjazny dla środowiskaobiekt edukacyjno-szkoleniowy oraz szereg atrakcji w terenie w postacigospodarstwa ze zwierzętami, wolierów dla ptaków, uprawy roślin czy ścieżekedukacyjnych. W ramach edukacji będą odbywać się m.in. prelekcje, warsztatytematyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zielone szkoły, konferencje, szkolenia,pikniki i festyny.

Z postępem prac na budowie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej naPonidziu w Umianowicach zapoznali się marszałek Andrzej Bętkowski i członek ZarząduWojewództwa Marek Jońca.

– Dzisiaj widzimy, że projekt zaczyna się materializować,część budowli wychodzi z ziemi. Projekt związany jest nie tylko z CentrumEdukacji Przyrodniczej, ale również z renaturyzacją śródlądowej delty rzekiNidy, gdzie na ponad 200 ha będziemy przywracać to środowisko do jegopierwotnego kształtu – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Ponidzie ma niezwykłe walory przyrodnicze i to miejsce,które powstanie niech będzie wiodącym w naszym województwie – dodał MarekJońca.

Na realizację projektu Zespół Świętokrzyskich iNadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach uzyskał dofinansowanie z RPOWŚ na lata 2014-2020 w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych – 15 mln 181 tys.zł i WFOŚiGW w Kielcach – 177 tys. zł. (UMWŚ)