„Ofensywa” PKP Przewozy Regionalne
W ubiegłych tygodniach zaprezentowaliśmy zmiany, jakie od 10 grudnia 2006 roku wprowadzone zostały przez Spółki PKP Intercity i Koleje Mazowieckie. Warto przyjrzeć się także propozycji największego polskiego pasażerskiego przewoźnika –PKP Przewozy Regionalne.
W nowym rozkładzie jazdy Spółka ta uruchamia ponad 3200 pociągów, w tym 2722 regionalne, 333 międzywojewódzkie krajowe, 146 w komunikacji przygranicznej i 38 międzynarodowych. Jak twierdzą przedstawiciele przewoźnika wpływ na ułożenie nowego rozkładu miały badania marketingowe i głosy podróżnych. Starano się zadbać o zapewnienie odpowiednich skomunikowań i konkurencyjność względem innych środków transportu. Ponadto, ze względu na działalność spółki o charakterze służby publicznej, ceny biletów zostały skalkulowane poniżej rzeczywistych kosztów. Zgodnie bowiem z ustawą o transporcie kolejowym obowiązek organizowania i dofinansowania przewozów regionalnych został nałożony na samorządy wojewódzkie. Pociągi międzywojewódzkie, przygraniczne i międzynarodowe są dotowane natomiast z budżetu państwa.
Pociągi regionalne
W nowym rozkładzie jazdy PKP Przewozy Regionalne uruchomią 2722 pociągi regionalne. Plan tych połączeń powstał w porozumieniu z przedstawicielami urzędów marszałkowskich. Na miarę możliwości władz lokalnych, przede wszystkim finansowych, uwzględnione zostały potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Niepokojący może być fakt, iż 205 pociągów oznaczonych zostało literą F, która oznacza kursowanie po ogłoszeniu. Najwięcej, bo aż 51 takich połączeń, jest w województwie pomorskim.
Nowości w przewozach regionalnych
Nowy rozkład jazdy ucieszy z pewnością mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Odnajdą w nim trzy nowe pociągi ze Szczecina do Kołobrzegu przez Trzebiatów i po dwa dodatkowe ze Szczecina do Szczecinka oraz Koszalina. Koszalin zyska też dwa dodatkowe połączenia ze Słupskiem. W lubuskim reaktywowana zostanie linia Żary –Niegosławice. Pojawią się też nowe pociągi do Leszna i Szczecina. Na Podlasiu podwojono liczbę pociągów na linii Białystok –Czeremcha, co oznacza, że będzie tam jeździło aż 6 par pociągów.
W łódzkim połączono odrębne pociągi z Łowicza, wyjeżdżające do Kutna i Skierniewic. Dzięki temu powstało 6 par pociągów rel. Kutno –Skierniewice –Kutno. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą podróżować 6 nowymi pociągami na trasach z Kielc do Skarżyska Kamiennej i Krakowa oraz ze Skarżyska Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego. W Małopolsce, zgodnie z sugestiami pasażerów, zmodyfikowano rozkład jazdy w ramach aglomeracji krakowskiej. Planowane jest uruchomienie specjalnego przystanku Kraków Bussiness Park, na linii Kraków – Katowice. Wyznaczono tam postoje dla wszystkich pociągów osobowych i 12 międzywojewódzkich. Na Śląsku uruchomione zostanie nowe przyspieszone połączenie Podbeskidzia z Częstochową, zadbano też o maksymalną ilość skomunikowań na stacjach przesiadkowych.
Pociągi dalekobieżne
W 2007 roku Spółka PKP PR uruchomi ponad 330 pociągów międzywojewódzkich krajowych, 146 pociągów w komunikacji przygranicznej i 38 pociągów międzynarodowych, których dofinansowanie zapewnia budżet państwa. W czerwcu br. zawarta została trzyletnia umowa ramowa.
Z 13 nowych pociągów międzywojewódzkich warto odnotować „Cegielskiego”rel. Poznań –Przemyśl, który Wielkopolskę połączy z Podkarpaciem zupełnie nowatorsko ułożoną trasą przez Ostrów Wlkp., Zduńską Wolę, Częstochowę i Kraków. 10 grudnia br., wraz z wejściem w życie nowego rozkładu, do Tomaszowa Maz. po raz pierwszy przyjedzie bezpośredni pociąg pospieszny „Niebieskie Źródła”z Warszawy Wsch. Nazwę zaproponowali w sondzie internetowej (www.pr.pkp.pl) przyszli pasażerowie. Poranny dojazd do Warszawy zapewnią też: „Staszic”ze Skarżyska Kamiennej, „Antoni Blank”z Olsztyna oraz przywrócony po rocznej przerwie pociąg z Terespola. Coraz więcej osób powraca do stolicy po weekendowym odpoczynku w niedzielę wieczorem. Proponujemy im dodatkowe połączenia: z Częstochowy, z Terespola oraz „Cisy”z Chełma przez Lublin.
Wiele pociągów pojedzie w nowych relacjach: „Chełmianin”z Chełma i Zamościa do Kostrzyna, „Hutnik”z Gliwic do Warszawy i „Śnieżka”z Krakowa do Wrocławia. Dzięki połączeniu kilku pociągów pasażerowie otrzymają nowe atrakcyjne relacje: „Portowiec”z Warszawy do Szczecina przez Bydgoszcz;„Kujawiak”z Bydgoszczy do Lublina przez Warszawę;„Kormoran”z Olsztyna do Raciborza przez Warszawę, Częstochowę;nocny pociąg z Zielonej Góry do Ełku przez Poznań, Warszawę, Białystok;„Roztocze”z Wrocławia do Zamościa i Przemyśla przez Katowice, Kraków i Rzeszów;„Galicja”z Przemyśla do Szczecina przez Kraków, Katowice, Wrocław i Poznań;„Sukiennice”z Krakowa do Gdyni przez Częstochowę, Łódź i Bydgoszcz.
Niektóre pociągi pojadą inną drogą: „Jaćwing”z Suwałk do Wrocławia zamiast przez Łódź i Ostrów Wlkp. pojedzie przez Częstochowę i Opole;„Włókniarz”z Łodzi do Szczecina wróci na trasę przez Ostrów Wlkp., skąd jego część ruszy do Wrocławia;nocny sezonowy „Podhalanin”wydłużony ze Szczecina do Zakopanego (poprzednio z Poznania przez Łódź i Kraków) połączy te miasta z Poznaniem, Wrocławiem, Opolem i Bielsko Białą;nocny pociąg z Lublina do Wrocławia zamiast przez Częstochowę zostanie skierowany przez Katowice, gdzie w sezonie będą odłączane wagony do Jeleniej Góry, które jadąc przez Kłodzko rozwiozą turystów po całej Kotlinie;„Bosman”z Wrocławia do Szczecina (latem do Świnoujścia) przez Poznań zastąpi „Czcibora”kursującego przez Zieloną Górę, „Wisłok”z Warszawy do Rzeszowa (w sezonie do Zagórza) przez Lublin i Rzeszów zastąpi „Wetlinę”przez Kielce i Kraków.
Ciekawe propozycje pojawią się w ofercie sezonowej (część latem, część także zimą) –bezpośrednie połączenia: Suwałk ze Szczecinem;Ełku z Lublinem, Wrocławiem i Łodzią;Wisły z Białymstokiem i Gdynią;Jeleniej Góry z Przemyślem;Ustki z Krakowem i Katowicami;Łeby z Wrocławiem;Zakopanego z Lublinem oraz Kudowy Zdrój z Warszawą i Poznaniem (tylko zimą). Nowe „Bory Tucholskie”ułatwią dojazd do Brodnicy, Grudziądza i Chojnic dzięki pociągowi rel. Warszawa – Kołobrzeg. A Trzebiatów po wielu, wielu latach odzyska dalekobieżne połączenie kolejowe z południem Polski dzięki nocnemu pociągowi z Bielska Białej do Kołobrzegu.
Nowości w komunikacji przygranicznej, od 10 grudnia br. z 5 par regionalnych pociągów czeskich przejeżdżających tranzytem przez Głuchołazy będą mogli skorzystać polscy pasażerowie. Kontrola graniczna będzie prowadzona podczas wsiadania i wysiadania przez czeskie drużyny konduktorskie. Natomiast od 27 stycznia w wybrane dni przez to przejście graniczne będą przejeżdżać dwie pary bezpośrednich pociągów jadących z Opola –jedna do stacji Ostróżne (obsłuży znany kurort Ramzowa), druga do Jesenika.
Szczegóły na temat połączeń w poszczególnych województwach można znaleźć w kolejowych aktualnościach, w dziale przewoźnicy.
Nowa jakość na polskich torach
Warto zauważyć także, iż w roku 2007 po raz pierwszy od dłuższego czasu na polskie tory wyjadą nowe pociągi elektryczne w barwach PKP. Będzie to 11 nowoczesnych składów, które wyprodukuje bydgoska PESA. Pojawią się one na trasie Warszawa –Łódź na przełomie kwietnia i maja.
Opracowano na podstawie komunikatu prasowego PKP Przewozy Regionalne