Odsłonięto tablicę poświęconą kolejarzom pomagającym więźniom KL Auschwitz

inforail
14.06.2020 08:45

Dziś (14 czerwca) naplacu przed nowym dworcem w Oświęcimiu przy mozaice kwietnej została odsłoniętatablica poświęcona pamięci kolejarzy, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz,walcząc w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Data uroczystości nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie 14czerwca 1940 roku, czyli 80 lat temu z Tarnowa wyruszył pierwszy transportwięźniów do KL Auschwitz. Z kolei w 2006 roku Sejm RP ogłosił dzień 14 czerwcaNarodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnychi Obozów Zagłady.

Musimy pamiętać o poświęceniukolejarzy, którzy w pierwszych minutach wojny w Tczewie i Szymankowie kładliswoje życie na szlakach kolejowych w obronie Ojczyzny, a w czasie okupacjipomagali więźniom KL Auschwitz, walcząc w strukturach Polskiego PaństwaPodziemnego – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Druga wojna światowamiała wielu nieznanych szerszej publiczności bohaterów w strukturach PolskiegoPaństwa Podziemnego, którzy walcząc o niepodległą Rzeczpospolitą, nieśli pomocofiarom wojny, czasem znajdując na końcu tej drogi śmierć. Wśród nich bylirównież kolejarze, tacy jak ci, którzy pomagali więźniom Auschwitz-Birkenau, ao których poświęceniu pamięta dziś niewielu. Dlatego w ten szczególny dzieńchcemy złożyć im hołd, bo ta tablica jest wyrazem pamięci, a ta z kolei jestbardzo ważnym elementem świadomości narodowej. Jak mawiał marszałek JózefPiłsudski – Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedyniezbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium – powiedział MirosławAntonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Nie chcemy, żeby ponas milczały jedynie kamienie – podkreślała Barbara Gautier, przewodniczącaStowarzyszenia Prawo do Prawdy i Społecznego Komitetu Obchodów 14. Czerwca.

Podobnie jak data, nieprzypadkowe jest również miejsce,które kojarzy się z koleją i kolejarzami, czyli dworzec. Nowa tablica zostaławkomponowana w założenia przestrzenno-architektoniczne nowego dworca wOświęcimiu z prawdziwym smakiem. Granitowa, geometryczna w kształcie,minimalistyczna w wyrazie oraz treści tablica poświęcona pamięci kolejarzykoresponduje z otoczeniem. Umieszczono ją na murku oporowym otaczającym mozaikękwietną złożoną z 2500 roślin, która w zamyśle architekta stanowi hołd dlaofiar obozu Auschwitz-Birkenau. Przedłużeniem osi architektonicznej i wizualnejkoncepcji projektanta jest szklano-kamienna mozaika powstała w latach 1964-65autorstwa malarza Kazimierza Gąsiorowskiego. Według części materiałówarchiwalnych kompozycja nosiła tytuł „Wyzwolenie”. Za znaczeniem symbolicznymprzemawiałyby okoliczności powstania dzieła – odsłonięcie nastąpiło w ramachobchodów 20. rocznicy wyzwolenia obozu.

Tablica poświęcona pamięci kolejarzy, którą umieszczono naplacu przed dworcem, jest pomysłem Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o ArmiiKrajowej. Fundacja Grupy PKP, która przekazała niezbędne środki do realizacjiprojektu, zajmuje się m.in. popularyzacją dziedzictwa kolejowego oraz spuściznypo kolejarzach, którzy zapisali się na kartach historii Polski. Fundacjawspiera organizacje zrzeszające kolejarzy, pamięta o ważnych, historycznychwydarzeniach z udziałem pracowników kolei. Wspólnie z Fundacją Pomocy i WięziPolskiej Kresy RP stworzono otwartą dla wszystkich bazę kolejarzy, cichychbohaterów II Wojny Światowej. W niej zaprezentowane są sylwetki osób, którebędąc na czynnej, kolejarskiej służbie walczyli, przeciwko okupantowi.