Od poniedziałku wszystkie miejsca siedzące w pociągach PKP IC dostępne
PKP Intercityzwiększa limit zajętości miejsc w swoich pociągach. Od 1 czerwca będzie możliwośćzakupu biletów na wszystkie miejsca siedzące dostępne w pociągu. Przewoźnikwprowadza także obowiązek posiadania rezerwacji miejsc siedzących.
W związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w przemieszczaniusię od 1 czerwca w środkach komunikacji zbiorowej wszystkie miejsca siedzącemogą być zajęte. Zmiany wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja2020 r. dotyczą także wszystkich pociągów PKP Intercity. Aby zapewnić pasażerombezpieczną podróż konieczny jest ścisły nadzór nad poziomem zajętości miejscnie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży.Służy temu system rezerwacji miejsc, który od poniedziałku będzie działałwedług nowych reguł, umożliwiając zajmowanie wszystkich foteli w pociągu.
Osoby, które zakupią bilety w przedsprzedaży do 31 maja br.włącznie, na przejazd w dniu 1 czerwca i później, mogą zwrócić bilet i otrzymaćpełną należność, bez potrącenia odstępnego.
Podróż tylko zrezerwacją miejsca
W związku z nadal obowiązującym limitem zajętości miejsc od1 czerwca pociągami PKP Intercity będzie mogło podróżować tylu pasażerów ilejest miejsc siedzących
w składzie. Dlatego też PKP Intercity wprowadza od 4 czerwcabr. obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów: TwoichLiniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz tak jakdo tej pory, Express InterCity Premium (EIP). Jednocześnie przewoźnik zachęcapasażerów do planowania podróży, kupowania biletów i rezerwacji miejsc zwyprzedzeniem.
Od 4 czerwca bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie zewskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletemokresowym będzie wymagane posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretnepołączenie.
Rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztowaćsymboliczną złotówkę. Rezerwacje będzie można nabyć w kasach biletowych, atakże poprzez stronę internetową intercity.pl. Co ważne, również od 4 czerwcabr. PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność – poprzez stronę internetowąmożna będzie nabyć rezerwację miejsca także do biletów kupionych w innychkanałach sprzedaży.
Jeśli na stacji nie ma kasy biletowej lub jest onanieczynna, podróżni powinni zgłosić siędo konduktora już na peronie, jeszcze przed wejściem do pociągu. Jeśli będąwolne miejsca w pociągu, konduktor sprzeda pasażerowi bilet lub dokonarezerwacji i wyda miejscówkę.
W przypadku, gdy na stacji dostępna jest kasa biletowa,podróżny powinien nabyć w niej bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przedrozpoczęciem podróży. Gdy na stacji czynna jest kasa, zakup biletu u konduktorajest niemożliwy (bez względu na kategorię pociągu), a przebywanie na pokładziebez ważnego biletu oznacza konieczność zapłaty zarówno należności za przejazdjak i opłaty dodatkowej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Posiadacze biletówokresowych zakupionych do 3 czerwca br. włącznie, czyli przed wejściem zmian wżycie, będą mogli zwrócić te bilety w odstępstwie od terminów przewidzianych naich zwrot. Wysokość zwrotu środków będzie dokonywana proporcjonalnie do liczbyniewykorzystanych dni i bez potrącenia odstępnego. Pasażerowie posiadającybilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tychbiletów korzystać, będą mogli wystąpić o zwrot należności za nabywane zasymboliczną złotówkę obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważnościbiletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych z limitowaniem liczbymiejsc w pociągach.
Szczegółowe informacje na temat obowiązku rezerwacji miejscdostępne są na stronie:
https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/przepisy-i-taryfy/przejsciowe-warunki.html
Bezpieczeństwo napierwszym miejscu
Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowaniasię do ogólnie obowiązujących zasad dotyczących zasłaniania ust i nosa wpociągu, podczas trwania całej podróży, a także częstego mycia rąk.Przestrzeganie ich jest istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa własnego orazwspółpodróżnych.
PKP Intercity przypomina także, że wszystkie składy sąregularnie dezynfekowane i czyszczone. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej,stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika,dezynfekowane są wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, zktórymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty,przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.
Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środkiochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczkiochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. (PKP IC)
„