Oborniki: 100 lat linii Oborniki WLKP – Obrzycko – Wronki

inforail
08.01.2010 17:06

W związku z setną rocznicą powstania linii kolejowej Oborniki WLKP –Obrzycko –Wronki organizatorzy obchodów poszukują materiałów (zdjęć, schematów, rozkładów jazdy, biletów), które zostaną wykorzystane podczas organizacji obchodów.
Trasa była oddawana do eksploatacji etapami. 1 lutego 1910 roku oddano do użytku szlak od Wronek do Jaryszewa Obornickiego, (czyli do mostu nad Wartą). Jak pisze Czesław Kiwertz w swoim artykule „Rozmyślania nad mostem kolejowym w Stobnicy”uroczystości związane z otwarciem trasy zaszczycił sam hrabia Raczyński, który posiadał w pobliżu ziemie i dofinansował budowę linii. 1 lipca tego samego roku czynna była już cała linia z Obornik do Wronek. Był to szlak znaczenia lokalnego o niewielkim natężeniu ruchu pociągów. Średnio na dobę w najlepszym okresie przejeżdżało 6 pociągów osobowych i od czasu do czasu jakiś towarowy.
Lokomotywa z jednym wagonem pasażerskim pokonywała trasę aż do końca 1991 roku. Z dniem 1 stycznia 1992 roku Polskie Koleje Państwowe zawiesiły przewozy pasażerskie. Polska kolej w tym roku przeżyła szok. Jak podaje Stanisław Koziarski w książce „Sieć kolejowa Polski w latach 1918 –1992”PKP zawiesiło przewozy wbrew woli społeczności lokalnej i bez zgody władz terenowych. Zawieszono wtedy ruch na kilkudziesięciu szlakach o łącznej długości około 1 000 kilometrów.
Z dniem 1 stycznia 1994 roku zawieszono ruch towarowy na trasie od Słonaw do Obrzynka. 1 stycznia 2000 roku zrobiono to samo z odcinkiem Oborniki –Słonawy. Najdłużej był czynny odcinek od Obrzynka do Wronek. Ruch zawieszono tam 22 grudnia 2000 roku. W 2001 roku linia była już nieprzejezdna. Pomiędzy Obrzynkiem a mostem nad Wartą w pobliżu Jaryszewa Obornickiego brakowało około 200 metrów torów. 28 lutego 2005 roku linia kolejowa Oborniki –Wronki została skreślona z kolejowego wykazu linii kolejowych D-29. W 2008 roku, na przełomie maja i czerwca, na terenie gminy Oborniki linia została rozebrana.
Jedną z planowanych imprez ma być wystawa poświęcona sędziwej jubilatce. Imprezy towarzyszące to konkurs plastyczno –fotograficzno –poetycki, piknik z czytaniem Lokomotywy oraz z innymi atrakcjami, rajd rowerowy wzdłuż szlaku kolejowego. Głównym celem powyższych imprez jest przypomnienie mieszkańcom Gminy Oborniki oraz gościom o dawnej świetności transportu szynowego w Obornikach.
Wszelkie informacje związane z jubileuszem można przesyłać na e-mail: [email protected] . Czekamy na każdą informację, która pomoże zdobyć jak najwięcej materiałów źródłowych. Wszystkich serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w imprezach jubileuszowych organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej, głównego organizatora.