Nowy trend ? biblioteki na dworcach. Teraz Ruda Śląska
Na zabytkowym dworcukolejowym w Rudzie Śląskiej-Chebziu powstanie biblioteka, obiekt będzie teżsłużył pasażerom. Miasto kupiło właśnie ten budynek od spółki PKP. Inwestycjazwiązana jest z planami utworzenia w Chebziu centrum przesiadkowego.
Jak podało biuro prasowe rudzkiego magistratu, pracerewitalizacji dworca mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2018 r. i potrwaćok. półtora roku.
Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj.pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca kolejowego powstałabiblioteka. Dziś prężnia działająca „Stacja Kultura” cieszy się dużąpopularnością, a w ub.r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszejbiblioteki na świecie.
Teraz władze Rudy Śląskiej chcą stworzyć tego typu miejsce usiebie. „Dzięki zakupowi obiektu przywrócimy do życia jeden znajpiękniejszych dworców na terenie Polski. Projekt adaptacji budynku na celebiblioteki wykreuje nową, oryginalną przestrzeń kultury, z której będą moglikorzystać nie tylko rudzianie, ale wszyscy mieszkańcy regionu” ?podkreśliła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
W głównej hali budynku zaprojektowano antresolę, na którejznajdą się regały biblioteczne i czytelnia. Dodatkowo w hali ma też powstaćkawiarnia dostępna zarówno dla czytelników, jak i podróżnych. Docelowo dobudynku dworca zostaną przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej, które obecniemieszczą się w siedzibie instytucji w dzielnicy Wirek.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krystian Gałuszkawskazał, że zaangażowanie miasta w projekt „Stacja Biblioteka”pozwoli ocalić zabytkowy budynek. „Przede wszystkim jednak dworzec wChebziu ma szansę stać się jednym z czołowych obiektów wizerunkowych GórnegoŚląska” ? ocenił.
Obok nowej, kulturalnej funkcji budynek jednocześnie będziespełniać swe dotychczasowe zadania. Jak tłumaczą bowiem rudzkie władze, kupującnieruchomość od spółki PKP miasto zobowiązało się utrzymać dotychczasoweprzeznaczenie obiektu. W budynku zostanie więc wygospodarowane miejsceprzeznaczone na poczekalnię dla podróżnych, a także, w razie potrzeby, na kasybiletowe oraz pomieszczenia z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi ruchukolejowego.
Cała inwestycja wpisuje się w koncepcję budowy centrumprzesiadkowego w tym rejonie. „Węzeł przesiadkowy ma połączyć tramwajową iautobusową komunikację miejską oraz aglomeracyjną z kolejową komunikacjąregionalną. Koncepcja zakłada powstanie nowoczesnej infrastrukturytorowo-sieciowej, drogowej, pieszo-rowerowej oraz z zakresu architekturyobiektów służących obsłudze pasażerów” ? tłumaczył naczelnik WydziałuInwestycji Urzędu Miasta Piotr Janik. Koncepcja przewiduje m.in.zagospodarowanie terenu wokół dworca, budowę parkingów, remont budynku dworcaoraz budowę połączeń pieszo-rowerowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak przypomniał rudzki magistrat, budynek dworca w Chebziuwpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków w ubiegłym miesiącu. Dziękitej decyzji miasto m.in. może ubiegać się zewnętrzne środki na remont obiektu irealizację planowanych projektów.
Budynek dworca w Chebziu jest jednym z symboli RudyŚląskiej. Zespół stacyjny został wybudowany pod koniec XIX wieku. Najbardziejcharakterystycznym elementem tych zabudowań jest budynek dworca kolejowego.Jego elewacja została wykonana w formie „pseudo muru pruskiego”,założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.
Oprócz budynku dworca miasto nabyło też zabytkowy budynekbyłej poczty, warsztat i magazyn oraz działki niezabudowane. Jak podano winformacji, wartość wszystkich nieruchomości wyniosła ok. 1,3 mln zł, a część znich, wartych prawie 400 tys. zł, miasto przejęło od PKP S.A. nieodpłatnie.
Budowa centrum przesiadkowego w Chebziu wraz z rewitalizacjązabytkowego budynku dworca kolejowego wpisana została w Lokalny ProgramRewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 r.
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy biblioteka działa też nanowo wybudowanym dworcu w Legionowie.
„