Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowy rozkład jazdy w Czechach.

inforail
29.11.2006 13:23
Nowy rozkład jazdy wchodzący w życie w Czechach jest w przewozach dalekobieżnych zamawiany przez ministerstwo transportu, natomiast przewozy regionalne są prowadzone na zlecenie poszczególnych „województw”. Niektóre połączenia dalekobieżne jak np. połączenia SC Pendolino, EuroCity, InterCity i niektóre międzynarodowe pociągi pospieszne są realizowane przez ČD na zasadzie komercyjnej bez zlecenia publicznego.
 
O zmianach dotyczących połączeń SC Pendolino informowaliśmy już w poprzednim wydaniu Infobusa. Jako uzupełnienie dodamy, że w nowym rozkładzie jazdy na ramieniu Praga –Ostrawa będzie sześć par kursów. Skróceniu ulegnie czas jazdy, który wyniesie 3 godziny i 9 minut. Na nowych połączeniach w kierunku Brna pojadą 3 pary pociągów. SC Slovenskástrela na trasie Praga –Bratysława oraz SC Johann Gregor Mendel i SC Smetana na trasie Praga –Wiedeń. Dzięki zastosowaniu nowych jednostek czas jazdy ulegnie skróceniu na 3 godziny 47 minut na trasie do Bratysławy oraz 3 godziny 57 na trasie do Wiednia.
 
W międzynarodowych połączeniach diametralne różnice dotyczą zmiany trasowania pociągów zmierzających na Słowację. Trzy pary pociągów EuroCity Praga –Žilina/Koszyce będą kursowały przez HorníLideč zamiast przez Trzyniec i Ostrawę. Dzięki tej zmianie ulegnie skróceniu rozkładowy czas jazdy i to aż o 50 minut. Zmiana pozwoli również rozszerzyć sieć połączeń EuroCity o miasta Vsetín, ValašskéMeziříčíi HorníLideč.
Na trasie Bogumin –Ostrawa –Přerov –Břeclav –Bratysława i z powrotem wprowadzony zostaje nowy pociąg IC Moravia z rannym wyjazdem z Bogumina i Ostrawy oraz wieczornym powrotem z Bratysławy. Co umożliwia wygodne jednodniowe wyjazdy z Morawy do stolicy Słowacji. Nowy pociąg pojedzie również do Polski, konkretnie z Pragi do Krakowa, który będzie zabierał wagony bezpośrednie z Wienia do Krakowa, przepinane w Petrowicach u Krvine. W kierunku Niemiec w połączeniach dziennych zostaje zmieniona ilość pociągów oraz godziny odjazdów EC zostają przesunięte w obu kierunkach o godzinę.
 
Całkowitą nowością są na kolejach Czeskich połączenia nocne kategorii EuroNight. Standard usług znany już w Polsce z EN Jan Kiepura zawita również w Czechach w pociągu EN 352/353, który pojedzie z Pragi, przez Drezno, Lipsk, Frankfurt nad Menem, Frankfurt nad Menem Lotnisko aż do Wisbaden. Dla nowego połączenia zakupione zostały nowe wagony sypialne.
 
Specyfiką Czeskich i Słowackich kolei jest sezonowy „Jadran Express”. Jest to pociąg nocny z możliwością przewożenia samochodów w autokuszetce. Rok rocznie uruchamiany pociąg do Chorwackiego Splitu cieszy się dużą popularnością. Jednak zmiany polityczne w poszczególnych krajach powodują, że nad połączeniem co roku zawisa widmo zawieszenia. Dotąd Jadran Express był prowadzony osobno przez koleje Czeskie i Słowackie. Od tego roku będzie realizowany wspólnie przez obie strony i na dodatek w sezonie od 22. 6. do 7. 9. pociąg będzie jeździł codziennie. Załadunek samochodów jest możliwy w Pradze i Bratysławie. Z Pragi pociąg wyjedzie o 7:45, do Bratysławy dotrze o 13:41. Do celu podróży dotrze o 5:45 następnego dnia. W drodze powrotnej pociąg ze Splitu wyjedzie w godzinach wieczornych.
 
W połączeniach regionalnych została w dużej mierze zachowana obecna ilość połączeń lub odnotowuje się jej mały wzrost. Jednak na niektórych urzędy krajów (wojewódzkie) zdecydowały się na zawieszenie kursów. Chodzi o linie 013  Bošice –Bečváry,  125 Krupá–Kolešovice, 223 Čelákovice –Mochov, 095 na odcinku Libochovice –Straškov, 164 Kadaň předměstí–Kaštice i 165 Vilémov u Kadaně –KadaňskýRohozec. Chodzi o linie z bardzo małą ilością pasażerów, gdzie utrzymywanie połączeń mijało się z celem. Dlatego postanowiono zastąpić połączenia liniami autobusowymi. W kilku przypadkach urzędy zamówiły pociągi tak, że bezpośrednia relacja została rozdzielona na granicach i w celu kontynuacji podróży należy dokonać przesiadki. Ten niekorzystny trend jak widać dotarł również do naszych południowych sąsiadów. Te zmiany tyczą się głównie pociągów na trasie Brno –ČeskáTřebová(stacja przesiadkowa Letovice), kilku połączeń regionalnych na trasie Chomutov –Karlovy Vary (stacja przesiadkowa Klášterec nad Ohří) i połączeń Plzeň –ČeskéBudějovice (stacja przesiadkowa Horažďovice předměstí). Pomimo zmian ČD starały się aby czas przesiadki trwał zazwyczaj do pięciu minut.
 
Źródło: Komunikat prasowy ČD.