Nowy rozkład jazdy bez połączenia Wrocław – Berlin
W sobotę z wrocławskiego Dworca Głównego PKP odjechał ostatni bezpośredni pociąg do Berlina. PKP Intercity zdecydowało się na likwidację tego połączenia w porozumieniu ze stroną niemiecką z powodu niewielkiego zainteresowania podróżnych. Bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Wrocławiem i Berlinem istniało ponad 160 lat;od kilkunastu lat było obsługiwane przez PKP Intercity. Jak powiedziała Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity, połączenie zostało zlikwidowane z powodu „niewielkiego zainteresowania podróżnych”. „To był skład, którym często podróżowało kilkunastu pasażerów. Być może to połączenie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ podróż tym pociągiem z Wrocławia do Berlina trwała około sześciu godzin”- wyjaśniła Czemerajda.
Bezpośredni pociąg ze stolicy Dolnego Śląska do Berlina kursował raz dziennie. Czemerajda pytana o czas podróży tego składu, powiedziała, że po polskiej stronie linia kolejowa została zmodernizowana, dzięki czemu pociągi mogą tu rozwijać fragmentami prędkości do 160 km/h. „Po stronie niemieckiej modernizacje jeszcze nie zostały przeprowadzone”- powiedziała. Dodała, że w przyszłości przewoźnik być może wróci do tego połączenia.
Podróżni, którzy chcą dostać się koleją z Wrocławia do Berlina mogą skorzystać m.in. z połączenia z przesiadką w Poznaniu. „Z Poznania do Berlina realizowanych jest w ciągu dnia kilka połączeń”- dodała Czemerajda.
Protest przeciwko likwidacji bezpośredniego połączenia kolejowego z Wrocławia do Berlina wystosował zarząd województwa dolnośląskiego. „Likwidacja tak ważnego dla Dolnego Śląska międzynarodowego połączenia ma wymiar gospodarczy i społeczny oraz stoi w wyraźnej sprzeczności z podstawowymi celami Unii Europejskiej”- napisano w stanowisku zarządu.
Zdaniem zarządu likwidacja połączenia ograniczy możliwości intensywnie rozwijającej się współpracy transgranicznej polskich i niemieckich regionów oraz przyczyni się do zmniejszenia atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionu.
„Należy podkreślić, że decyzja o likwidacji połączenia zapada rok przed objęciem przez Wrocław zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, i może negatywnie oddziaływać na decyzje osób zainteresowanych dotarciem do Wrocławia w celu wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych i imprezach artystycznych organizowanych z tej okazji”- podkreślono.