Koleje Czeskie rozszerzają swój park nowoczesnych wagonów przeznaczonych do pociągów dalekobieżnych. Dostawca nowych wagonów, wzorem ostatnich zakupów 45 wagonów z lat 1997 –2000 (9 wagonów klasy pierwszej, 26 drugiej oraz 10 restauracyjnych), jest firma Siemens. Wagony są produkowane w Czechach w zakładach Siemensa w Pradze (dawna Tatra). Tym razem zamówiono ogółem 26 wagonów. Z tej liczby będzie 11 wagonów bezprzedziałowych pierwszej klasy oraz 15 przedziałowych klasy drugiej. poprzednie zakupy również dotyczyły wagonów w takim zestawieniu co czyni z kolei czeskich jedynego odbiorcę zestawu bezprzedziałowa klasa pierwsza ora przedziałowa druga. To prowadzi do wielu kuriozów, gdzie na cały skład jest jeden wagon bezprzedziałowy i to w dodatku klasy pierwszej, podczas gdy klasa druga to komfortowe wagony z sześcioma miejscami na przedział. Wagony te są wyposażone zgodnie z obecnymi standardami w klimatyzację oraz przystosowane do prędkości 200 km/h.
Po latach przymiarek na koleje czeskie wkracza kategoria EuroNight. W celu spełnienia wymagań odnośnie kategorii konieczne było zakupienie nowych wagonów stosownie wyposażonych. Dlatego też wraz z nowymi wagonami dziennymi zamówiono również 12 klimatyzowanych wagonów sypialnych, z usprężynowaniem pneumatycznym i przystosowane do prędkości 200km/h. Wagony są wyposażone w 12 przedziałów, każdy z trzema łóżkami. Trzy przedziały klasy A są wyposażone w własny węzeł sanitarny. Pozostałe dziewięć przedziałów klasy B jest wyposażonych w umywalkę. Podobnie jak w tradycyjnych wagonach nocnych można zdemontować ścianę działową tworząc z dwóch sąsiadujących ze sobą przedziałów jeden większy. W wagonie znajdują się również dwie ubikacje, z których jedna jest wyposażona również w prysznic. Ciekawostką jest zastosowanie systemu zamykania drzwi VingCard, mający poprawić bezpieczeństwo. Pierwszym połączeniem na którym będą jeździły wagony będzie EN 352 / 353 Johannes Kepler jeżdżący na trasie Praga –Wiesbaden. Połączenie EuroNight oznacza połączenia realizowane nowoczesnymi wagonami nocnymi z podwyższoną obsługą. Dla podróżnego oznacza to podróż za „globalną cenę”, w którą są wliczone wszystkie opłaty. W cenie jest również wliczona mała przekąska lub śniadanie.
Oprócz nowych wagonów koleje Czeskie również w bieżącym roku wprowadziły do ruchu kilkanaście nowoczesnych pojazdów. Pierwszą z nich jest piętnaście zrekonstruowanych jednostek Regionova. Kolejna do dostawa sześciu dwupoziomowych jednostek serii 471, ze zmienionym malowaniem i nową CityElefant. Dwie jednostki miałyby zostać przekazane do obsługi połączenia Ostrawa –Opawa. Oprócz tego koleje czeskie dokończyły modernizację wagonów silnikowych serii 854, przeznaczonych dla pociągów pospiesznych na niezelektryfikowanych trasach. Aby zwiększyć efektywność wagonów 854 mają jeszcze powstać wagony sterownicze serii 954 tworzące zeń zestaw ciągniono –pchany. Wagony w ilości czterech sztuk mają pojawić się jako pierwsze w okolicach Brna.
Na przyszły rok koleje czeskie planują zakup 90 wagonów do przewozów pasażerskich. przy czym nie sprecyzowano czy chodzi o wagony czy też zespoły trakcyjne.