Nowa koncepcja dworca we Władysławowie
Dworzec PKP weWładysławowie, jeden z najbardziej obleganych obiektów w sezonie letnim,zostanie przebudowany. To wiadomo nie od dziś. Zmieniła się jednak koncepcja iremont ma zostać wykonany według innego niż pierwotnie zakładano wariantu.
Kolejarzom zmieniła się bowiem wizja zaadaptowania dworca naprzestrzeń kulturalno-biblioteczną, będącej częścią listu intencyjnego z 2016roku. Zgodnie z ostatnio otrzymanymi przez samorządowców informacjami, PKP S.A.rozpoczęła już nawet proces realizacji inwestycji według nowej koncepcji, któryma zostać oficjalnie zakończony na początku 2022 roku.
Gmina Władysławowo na czele z Burmistrzem pozostaje przywizji utworzenia w budynku dworca we Władysławowie biblioteki autorstwacenionego architekta dr Jana Sikory, z którego efektownego projektu w postaci”Stacji Kultura” można korzystać na dworcu w Rumi. Było to pokłosie podpisanegow 2016 roku z PKP S.A. listu intencyjnego, związanego z modernizacją Dworca PKPwe Władysławowie. Projekt zakładał m.in. utworzenie biblioteki, kącika malucha,sali konferencyjnej oraz informacji turystycznej.
6 listopada 2017 roku, przedstawiciele PKP S.A. naorganizowanych w Urzędzie Miejskim warsztatach kreatywnych, poinformowaliobecnych na spotkaniu o nowych, a nie związanych z wcześniej dyskutowanymprojektem, koncepcjach. Te, nie zostały dobrze przyjęte przez mieszkańców iBurmistrza, którzy optowali za pierwotną wizją przebudowy orazzagospodarowaniem budynku dworca na cele kulturalne i edukacyjne. W 2018 roku,aby potwierdzić wolę realizacji innowacyjnego projektu dr Jana Sikory,Burmistrz w Warszawie odbył spotkanie z Prezesem Zarządu grupy PKP KrzysztofemMamińskim. Pomimo porozumienia w tej sprawie, kilka miesięcy później PKPzmieniło jednak front i samą koncepcję modernizacji Dworca PKP weWładysławowie.
Z otrzymanego przez samorząd na początku marca 2019 rokupisma od PKP S.A. wynika, że „Przebudowa dworca kolejowego Władysławowo” będzierealizowana. Zadanie zostanie wykonane zgodnie ze Studium Wykonalności,zatwierdzonym przez spółkę w 2018 roku, umożliwiającym przeprowadzenieinwestycji oraz otrzymanie jej dofinansowania ze środków UE. Przebudowaprzewiduje w zakresie kondygnacji parteru m.in.: powiększenie poczekalnipasażerskiej, która znajdzie się w bryle głównej budynku, przeniesienie ipowiększenie pomieszczeń kas biletowych, przylegających do poczekalni, dodanieprzylegającego pomieszczenia kas sezonowych obsługujących zwiększony ruchwakacyjny, czy utworzenie niezależnego pomieszczenia sezonowej poczekalni zniezależnym wejściem, wyposażonej w odpowiednie media do najmu. Na terenachprzylegających do budynku dworca planuje się realizacje dwóch parkingów dlasamochodów osobowych. Ponadto, projektuje się estetyzację otoczenia poprzezoczyszczenie terenów przyległych z tymczasowych obiektów komercyjnych orazprzygotowanie terenu przylegającego od północy do budynku dworca podinwestycję. Spółka jest w trakcie przeprowadzania analiz dotyczących potencjałuww. terenu pod kątem realizacji budynku handlowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Obecnie zakończono proces przygotowawczy do udzieleniazlecenia na opracowanie dokumentacji projektowej. Planowany zakres prac zakładakompleksową przebudowę istniejącego budynku z dostosowaniem do nowej wysokościperonów, a także zapewnienie aktualnego standardu obsługi pasażerów dla dworcadanej kategorii (dworzec regionalny) oraz pełnej dostępności dla osób oograniczonej mobilności przy zachowaniu zasad uniwersalnego projektowania.Szacowany budżet inwestycji to ok. 12 mln zł. Planowany harmonogram przewiduje:rozpoczęcie projektowania w 2 kwartale 2019 roku, uruchomienie postępowania nawybór wykonawcy robót budowlanych w 1 kwartale 2020 roku oraz otwarcie dworcapo modernizacji na początku 2022 roku.
„