Następny przystanek Ursus Niedźwiadek
Jeszcze trzy lata będą musieli poczekać mieszkańcy warszawskiego osiedla Ursus Niedźwiadek na krótszą podróż do centrum miasta. Dziś do ich dyspozycji pozostają właściwie tylko autobusy, które zwykle utykają w korkach, co powoduje że czas przejazdu waha się od 30 nawet do 60 minut. W ubiegłym tygodniu władze stolicy, przedstawiciele ZTM-u i PKP podpisali porozumienie, na mocy którego wybudowany zostanie przystanek kolejowy Ursus-Niedźwiadek, zlokalizowany pomiędzy stacjami Ursus i Piastów. Inwestycja ta skróci czas przejazdu na trasie z osiedla do centrum do 17 minut. Prace mają zakończyć się w 2011 roku. Jest to jeden z elementów programu transportu szynowego, który ma zachęcić mieszkańców Warszawy do tego rodzaju komunikacji. Podpisujemy porozumienie, aby zbudować stację przed EURO 2012 –podkreśliła Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
O budowie tego obiektu mówiło się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Niestety dla mieszkańców Niedźwiadka jego bodowa rozpoczęła się po blisko 40 latach od momentu powstania tej koncepcji. Powstanie tego przystanku ma rozpocząć szereg inwestycji związanych z rozwojem warszawskiej naziemnej komunikacji szynowej. Takich obiektów ma powstać w Warszawie więcej. Aby „naziemne metro”spełniło swoją rolę potrzebne są również inwestycje taborowe. Problem ten dostrzegają także władze stolicy, które zapowiadają, iż do 2010 roku zakupionych zostanie 18 nowoczesnych składów dla Szybkiej Kolei Miejskiej. 13 z nich wyjedzie na linie łączące lotnisko Okęcie z Legionowem i z Otwockiem, kolejnych 5 pojedzie z Pruszkowa do Sulejówka, a więc trasą, po której obecnie kursuje „eskaemka”. Ale na tym nie koniec. Władze Warszawy chcąc dalej rozwijać transport kolejowy myślą już o następnych zakupach. Niestety dziś nie są znane szczegóły tych planów.
Już dziś ZTM wspólnie z miastem podejmuje działania zmierzające do nakłonienia mieszkańców Ursusa do korzystania z kolei. Z dniem 1 maja b.r. uruchomione zostały dwie linie (207 i 394) dowożące mieszkańców Skorszy i Niedźwiadka do stacji kolejowej Ursus.
Budowa nowego przystanku wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców pobliskich osiedli, którzy dzisiaj, trochę z konieczności, przechodzą przez tory w niedozwolonych miejscach. Spowodowane jest to brakiem bezpiecznego przejścia. Wraz z budową nowego przystanku takie przejście zostanie wykonane. O konieczności przeprowadzenia tej inwestycji najlepiej świadczą fakty, które wskazują, iż w ciągu ostatnich dwóch lat zginęły tu dwie osoby a jedna została ciężko ranna. Za przechodzenie w niedozwolonych miejscach ukarano 574 osoby.
Na mocy zawartego porozumienia, zawartego pomiędzy ZTM Warszawa, PKP PLK i PKP Nieruchomości ustalono, iż:
– Miasto sfinansuje zakup niezbędnych gruntów oraz budowę przejścia pod torami, dojść dla pieszych, chodników, parkingu P+R (Parkuj i Jedź) –na 400 miejsc samochodowych i 100 rowerowych –zarówno na etapie opracowania dokumentacji jak i realizacji robót,
– PKP PLK S.A. Oddział Regionalny w Warszawie sfinansuje budowę peronu, przebudowę układu torowego, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym zarówno na etapie opracowania dokumentacji jak i realizacji robót,
– PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie udostępni na czas realizacji robót część terenu kolejowego pozostającego w użytkowaniu wieczystym PKP S.A.
Jak wspominaliśmy na wstępie budowa przystanku Ursus Niedźwiadek, która kosztować będzie 40 milionów zł, ma być początkiem inwestowania w stołeczną komunikację szynową. Miasto chce w najbliższych latach wybudować i zmodernizować kolejne. Czy pierwsza jaskółka uczyni wiosnę? Czas pokaże…