Najważniejsze organizacje branżowe jednym głosem o przyszłości kolei
Określenie wspólnych priorytetów, zacieśnienie współpracy i standaryzacja stanowisk w kwestiach kluczowych dla przyszłości kolei zarówno w Europie, jaki i w regionach pozaeuropejskich – to kluczowe tematy poruszone podczas spotkania Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) oraz Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER).
Z inicjatywy przewodniczącego UIC, Krzysztofa Mamińskiego – prezesa zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A, przedstawiciele dwóch kluczowych dla branży transportu szynowego organizacji – UIC oraz CER – spotkali się w celu wypracowania spójnego podejścia, m.in. w obszarach innowacji oraz nowych technologii na kolei, modernizacji infrastruktury, a także – patrząc na uwarunkowania techniczne – standaryzacji dokumentacji i wyodrębnienia funduszy w ramach przyszłych projektów.
– Dzień przed rozpoczęciem jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych, Targów TRAKO w Gdańsku, odbyło się wspólne posiedzenie organizacji międzynarodowych działających na rzecz rozwoju kolei, których PKP są wieloletnim członkiem. Osobiście uważam jednak, że dużym sukcesem jest fakt, że nasze głosy o potrzebie zwiększenia roli kolei i nadaniu jej odpowiedniego priorytetu są słyszalne poza spotkaniami branżowymi. O naszych ustaleniach i koncepcjach wypracowywanych w ramach spotkań takich organizacji jak UIC czy CER mówią dziś politycy, decydenci i szerokie grono ekspertów – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. i przewodniczący UIC.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przewodniczący UIC oraz przewodniczący CER, Andreas Matthä, podczas spotkania poruszyli także tematy dotyczące ekologii i przypomnieli, że walka z ograniczeniem emisji CO2 i popularyzacja kolei jako skutecznego środka do walki z globalnym ociepleniem będzie jednym z zadań organizacji na najbliższe lata.