Na dalsze podróże najchętniej wybieramy kolej
Komfort i czasprzejazdu oraz troska o klimat skłaniają nas ku podróży pociągami. Większezainteresowanie koleją widać w PKP Intercity, które bije kolejne rekordyprzewiezionych pasażerów.
Pociągami jeździ cały przekrój społeczeństwa – rodzice zdziećmi obok seniorów i studentów. Przeważają podróże między Warszawą a Krakowem,Trójmiastem i Katowicami. Jak wynika z badania „Świadomość zmianklimatycznych”, przeprowadzonych na zlecenie portalu busradar.pl, niemal 92%Polaków uważa, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem naograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie wybierając się w dalsząpodróż, najczęściej decydujemy się na pociąg. Za tym środkiem transportuprzemawia wygoda (33%), czas podróży (27%) i troska o środowisko (26%) .
Koleją przez Polskę
Ten zwrot w stronę kolei bardzo dobrze widać na polskichtorach. Za przykład może służyć PKP Intercity, które od kilku lat notuje wzrostliczby pasażerów. W 2015 roku było ich ponad 31 mln, rok później już 38,5 mln,a w 2018 r. aż 46,1 mln. Tegoroczny wynik zapowiada się nie mniej imponująco –tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów PKP Intercity przewiozło ponad 36,7mln pasażerów, czyli o 2 mln więcej niż przed rokiem. Z największym polskimprzewoźnikiem kolejowym podróżuje cały przekrój społeczeństwa, niezależnie odwieku i statusu społecznego.
To pokazuje, że naszaoferta jest coraz bardziej kompleksowa i ściśle odpowiada potrzebom pasażera.Ich rosnącą liczba to dla nas powód do satysfakcji i dalszej pracy nad poprawąjakości usług. Chcemy, by podróże z nami, niezależnie czy w drodze do pracy,czy na wypoczynek, kojarzyły się z dobrze spędzonym czasem – mówi KatarzynaGrzduk, rzecznik prasowa PKP Intercity.
Studenci rządzą wpociągach
Jedną z wyróżniających się grup pasażerów stanowią studenci.Tych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku było w pociągach PKP Intercityniemal 5,1 miliona, co stanowi 17% wszystkich przewiezionych w tym czasie osób.W stosunku do zeszłego roku przybyło ich w tym okresie 40 tysięcy, czyli tylu,ilu zmieściłoby się w 100 pociągach typu Pendolino. To zasługa m.in.atrakcyjnej oferty – komfortu przejazdu i konkurencyjnej ceny, dzięki ulgomustawowym honorowanym przez przewoźnika. Dzięki temu studenci mogą kupić biletyna wszystkie relacje i we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity o 51%taniej. Co więcej, ulgi ustawowe łączą się z innymi promocjami spółki, np.Wcześniej Taniej, pozwalającej oszczędzić jeśli planujemy podróż zwyprzedzeniem.
Tak najmłodsi, jak istarsi
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kolejne grupy pasażerów, które szczególnie upodobały sobiepodróże z PKP Intercity to seniorzy oraz rodziny. Starsi podróżni pozostająwierni przewoźnikowi – podobnie jak na koniec września 2018 r. stanowią 9%wszystkich pasażerów. Na podróż z kolejową spółką zdecydowało się już niemal 2,7mln seniorów. Może to wynikać z faktu, że osoby, które ukończyły 60. rok życiamogą skorzystać z 30-procentowej zniżki na wszystkie przejazdy pociągami w 1. i2. klasie, a emerytom i rencistom przysługuje dwa razy w roku 37-procentowyrabat przy zakupie biletu w 2. klasie wszystkich kategorii pociągówprzewoźnika. Równie licznie podróżują rodziny. Od stycznia do września tegoroku podróż z PKP Intercity wybrało niemal 2,64 mln osób z tej grupy, czyli o160 tysięcy więcej niż przed rokiem. Rodziny szczególnie licznie podróżowałykoleją w lipcu, sierpniu i wrześniu – wówczas z usług spółki skorzystało ponad1,3 miliona osób z tej grupy.
Między stolicą aGrodem Kraka
Krótki urlop połączony ze zwiedzaniem miasta, czyli tzw.city break to dobrze widoczny trend w polskiej i zagranicznej turystyce. Jakwynika z badania „Ulubione aktywności i rozrywki Polaków”, taką formęwypoczynku wybiera 29% z nas . Gdzie jeździmy? Pasażerowie PKP Intercitynajchętniej podróżują między Krakowem a Warszawą – taką trasę wybrało o 4%więcej pasażerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Popularne są takżepodróże między Warszawą a Trójmiastem, Poznaniem i Wrocławiem. Z kolei aż o 12%względem analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła liczba pasażerówpodróżujących między stolicą a Katowicami. Coraz więcej osób odbywa podróżmiędzy Krakowem a Wrocławiem – na tej trasie zanotowano wzrost liczby pasażeróważ o 40% w stosunku do tego samego okresu w roku 2018.
Kolej bardziejdostępna
Rosnąca liczba pasażerów to także efekt coraz większejdostępności usług kolejowych w Polsce. Podróże między dużymi miastami, a takżeszybkie i wygodne dotarcie do nich pociągami PKP Intercity z mniejszychośrodków, jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. W rozkładzie jazdyna sezon 2015/2016 na mapie postojów pociągów spółki były 334 miejscowości – odnowego rozkładu, który zacznie obowiązywać w grudniu, liczba ta przekroczy 400lokalizacji. Wówczas łatwiej będzie m.in. o połączenie Lublina z Wrocławiem,Katowicami, Krakowem czy Rzeszowem, zwiększy się też liczba połączeń międzyKatowicami a Krakowem, a pasażerowie będą mogli skorzystać też z 6 par pociągówrelacji Łódź – Warszawa Lotnisko Chopina.
„