Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Modernizacja linii nr 8 na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Okęcie

inforail
25.06.2007 22:13
W dniu 19 czerwca 2007 roku w siedzibie spółki Oddziału Regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona I etapowi modernizacji linii nr 8 Warszawa –Radom –Kraków na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Okęcie –lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Konferencja prasowa poświęcona linii nr 8 Warszawa –Radom –Kraków na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie –lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie (foto: PKP PLK)
W konferencji udział wzięli:
– Jerzy Żuk –Pełnomocnik Zarządu PLK ds. koordynacji inwestycji,
– Jerzy Janeczek –Zastępca Naczelnego Dyrektora ds. Techniczno-eksploatacyjnych w IR Warszawa,
– Piotr Borys –dyrektor projektu modernizacji linii Warszawa –Kraków (Centrala PLK),
– Jerzy Madej –kierownik kontraktu I etapu modernizacji odcinka Warszawa Zachodnia –Warszawa Okęcie,
– Krzysztof Pietras –naczelnik Wydziału Marketingu i sprzedaży IR Warszawa.
Konferencja prasowa poświęcona linii nr 8 Warszawa –Radom –Kraków na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie –lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie (foto: PKP PLK)
Dyrektor Jerzy Żuk zaprezentował założenia dotyczące modernizacji linii nr 8 Warszawa –Kraków, w tym I etapu łącznika do lotniska Okęcie. W lutym 2004 roku pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury, Miastem Stołecznym Warszawa a Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”doszło do podpisania „Porozumienia w sprawie realizacji infrastruktury okołolotniskowej w związku z budową Terminala II Portu Lotniczego Warszawa Okęcie im. Fryderyka Chopina”. 11 lipca 2006 roku do Porozumienia został sporządzony Aneks nr 1 wprowadzający PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jako jego stronę. Podjęto działania związane z realizacją połączenia Portu Lotniczego z centrum miasta szybkim transportem szynowym. Modernizacja linii kolejowej Warszawa –Kielce –Kraków ma przebiegać w trzech etapach:
etap I: odcinek Warszawa Zachodnia –Warszawa Okęcie oraz budowa łącznicy w tunelu na odcinku Warszawa Służewiec –Lotnisko Okęcie. Przedsięwzięcie realizowane będzie w podziale na 3 fazy stanowiące odrębne projekty – termin realizacji: lipiec 2007 –czerwiec 2009;
etap II: odcinek Warszawa Okęcie –Radom –Kielce. Inwestycja realizowana będzie w formie niezależnych faz obejmujących projektowanie i roboty na poszczególnych odcinkach – termin realizacji: III kwartał 2009 –czerwiec 2011;
etap III: odcinek Kielce –Kozłów –Kraków. Planowany jest w ramach Programu strategicznego rozpoczynającego się w roku 2014 – termin realizacji: styczeń 2012 –2015.
Schemat odcinka Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie –lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie (foto: PKP PLK)
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej etapowi I. W ramach modernizacji odcinka Warszawa Zachodnia –Warszawa Okęcie, o długości 8,4 km, wykonane zostaną następujące prace:
  • Budowa 1,6 km łącznicy w tunelu,
•        Budowa dwóch przystanków osobowych pod Alejami Jerozolimskimi i Żwirki i Wigury,
•        Wyposażenie stacji kolejowej na lotnisku,
•        Modernizacja układu sieci rozjazdów na stacji Warszawa Zachodnia,
•        Rozwój układu sieci na stacji Warszawa Wschodnia,
•        Budowa lokalnego centrum sterowania dla południowej części warszawskiej sieci kolejowej,
•        Budowa nowej podstacji trakcyjnej i nastawni dysponującej,
•        Modernizacja 4 wiaduktów, rozbiórka 1 wiaduktu i 1 kładki oraz budowa muru oporowego,
•        Odbudowa przejazdu kolejowego na ul. Mszczonowskiej.
Kwestie techniczne towarzyszące modernizacji infrastruktury kolejowej na tym etapie robót zaprezentował Dyrektor Jerzy Janeczek. Zwrócił on przede wszystkim uwagę na konieczność odbudowy bądź budowy potrzebnej infrastruktury torowej, jak również dwóch nowych przystanków osobowych –Warszawa Al. Jerozolimskie i Warszawa Al. Żwirki i Wigury.      
Naczelnik Krzysztof Pietras z Wydziału Marketingu i Sprzedaży IR Warszawa omówił natomiast zaproponowaną przez Oddział organizację prowadzenia ruchu dla przewoźników – Kolei Mazowieckich, PKP Przewozów Regionalnych i PKP Intercity. Do 20 lipca 2007 r. wspólnie z przewoźnikami przygotowany ma zostać rozkład jazdy pociągów podmiejskich i dalekobieżnych, który w formie komunikatów zostanie wywieszony na stacjach i przystankach tej linii, a także na stronach internetowych przewoźników. O wszystkich tych zmianach będziemy na bieżąco informować w InfoBusie.
Konferencja prasowa poświęcona linii nr 8 Warszawa –Radom –Kraków na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie –lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie (foto: PKP PLK)
Na dzień dzisiejszy wiadomo, iż prace niewymagające zamknięcia torów rozpoczną się 5 lipca br. Ruch pociągów zostanie ograniczony z początkiem sierpnia –wówczas to zamknięty zostanie jeden z torów. Dodatkowo drugi tor będzie wyłączany z ruchu na 4 godziny dziennie poza szczytem przewozowym. Jak łatwo się domyślić ruch pociągów będzie wówczas prowadzony tylko w określonych porach dnia i wyłącznie po jednym torze. Prace remontowe mają potrwać do 31 sierpnia 2008 roku. Przedstawiciele PKP PLK zapewniają, iż w czasie remontu dołożą wszelkich starań aby w godzinach porannych przeprowadzić maksymalną liczbę pociągów do Warszawy, a w godzinach popołudniowych w kierunku przeciwnym. Pozostałe pociągi zostaną skierowane na okrężne trasy objazdowe.