MI szykuje przetarg na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej do CPK

inforail
09.05.2019 12:08

Jeszcze w tym rokubędzie rozpisany przetarg – i być może rozstrzygnięty – na inwentaryzacjęśrodowiskową sieci kolejowej, która połączy Centralny Port Komunikacyjny zWarszawą, a także z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem – zapowiedziałwiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Jak podkreślił, projekt CPK „to nie tylko nowe lotnisko,które będzie w stanie zastąpić Lotnisko Chopina w Warszawie, przejmując całośćruchu transferowego, przesiadkowego z tego portu, to także nowy system kolei wPolsce i sieć drogowa w pobliżu Warszawy”.

„Jeszcze w tym roku rozpisany będzie przetarg, mam nadzieję,że rozstrzygnięty, na inwentaryzację środowiskową sieci kolejowej, którapołączy CPK, Warszawę, z Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Gdańskiem” –powiedział w czwartek Wild na konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie).Dodał, iż projekt CPK zakłada budowę 1600 km nowych linii kolejowych. Przyznał,iż trasy kolejowe „będą oddane do użytku zanim CPK ruszy”.

„Transport kolejowy, który zakładamy, to nie transport,który porusza się tylko między największymi miastami, ale którego celem jestwłączenie jak największej liczby mieszkańców w nowy polski system transportu” –powiedział Wild, który jest pełnomocnikiem rządu ds. CPK.

Podkreślił przy tym, że w przypadku Płocka efektemrealizacji programu inwestycji w ramach CPK będzie poprawa „dostępnościkomunikacyjnej w sposób skokowy” – jak wyliczył, do Warszawy koleją będziemożna dojechać z tego miasta w ciągu w 45 minut, a do CPK i lotniczego PortuSolidarności w 25 minut.

Wiceminister infrastruktury przypomniał, że w Polsce jest 28miast o liczebności od 100 tys. do 250 tys. mieszkańców, a wśród nich są Płock,Gdynia, Rzeszów czy Koszalin. „Miasta te są podobne pod względem liczbymieszkańców, ale różne z uwagi na rozwój. Jednym z najważniejszych elementówwpływających na rozwój miasta jest dostępność komunikacyjna. To ona sprawia, żemiasta mogą rozwinąć swój potencjał” – zaznaczył.